نحوه ذخیره سازی ابرها چگونه است


برای برخی از صاحبان کامپیوتر، پیدا کردن فضای ذخیره سازی به اندازه کافی برای نگهداری تمام اطلاعاتی که آنها به دست آورده است، یک چالش واقعی است. برخی افراد در هارد دیسک های بزرگتر سرمایه گذاری می کنند. دیگران دستگاه های ذخیره سازی خارجی را مانند درایوهای انگشت شست یا دیسک های فشرده ترجیح می دهند. صاحبان کامپیوتر ناامید می توانند کل پوشه های ارزشمند فایل های قدیمی را حذف کنند تا فضای جدیدی برای اطلاعات ایجاد کنند. اما بعضی از آنها به روند رو به رشدی تکیه دارند: ذخیره سازی ابر.

در حالی که ذخیره سازی ابر به نظر می رسد مانند چیزی است که با فضاهای آب و هوایی و سیستم های طوفان مرتبط است، این واقعا اشاره به صرفه جویی در داده ها به سیستم ذخیره سازی خارج از سایت نگهداری شده توسط یک شخص ثالث. به جای ذخیره اطلاعات به هارد دیسک کامپیوتر شما و یا سایر دستگاه ذخیره سازی محلی، آن را به یک پایگاه داده از راه دور ذخیره کنید. اینترنت اتصال بین رایانه شما و پایگاه داده را فراهم می کند.

در سطح ذخیره سازی ابر، ذخیره سازی داده های سنتی چندین مزیت دارد. به عنوان مثال، اگر اطلاعات خود را در یک سیستم ذخیره سازی ابر ذخیره کنید، می توانید آن اطلاعات را از هر مکانی که دارای دسترسی به اینترنت است، دریافت کنید. شما نیازی به حمل یک دستگاه ذخیره سازی فیزیکی ندارید یا از یک رایانه برای ذخیره و بازیابی اطلاعات خود استفاده کنید. با سیستم ذخیره سازی مناسب، شما حتی می توانید به دیگران اجازه دسترسی به داده ها، تبدیل یک پروژه شخصی به یک تلاش مشترک را بدهید.

بنابراین ذخیره سازی ابرها راحت است و انعطاف پذیری بیشتری را ارائه می دهد اما چگونه کار می کند؟ متن زیر بخوانید.

 

 

اصول ذخیره سازی ابر

صدها سیستم مختلف ذخیره سازی ابر وجود دارد. برخی تمرکز خاصی دارند، مانند ذخیره پیام های ایمیل وب یا تصاویر دیجیتال. دیگران برای ذخیره تمام اشکال داده های دیجیتال در دسترس هستند. برخی از سیستم های ذخیره سازی ابر عملیات کوچک هستند، در حالی که دیگران بسیار بزرگ هستند و تجهیزات فیزیکی می توانند کل انبار را پر کنند. امکانات که سیستم های ذخیره سازی ابر را دارند، مراکز داده ای نامیده می شوند.

در سطح ابتدایی خود، یک سیستم ذخیره سازی ابر نیاز به یک سرور داده متصل به اینترنت دارد. یک مشتری (به عنوان مثال یک کاربر کامپیوتری که به سرویس ذخیره سازی cloud ابلاغ میکند) کپیهای فایلها را از طریق اینترنت به سرور داده ارسال میکند و سپس اطلاعات را ثبت میکند. هنگامی که مشتری بخواهد اطلاعات را بازیابی کند، به سرور داده از طریق یک رابط مبتنی بر وب دسترسی پیدا می کند. سپس سرور سپس فایلها را به مشتری ارسال می کند یا به مشتری اجازه می دهد تا فایل ها را در سرور خود به دست آورد و دستکاری کند.

سیستم های ذخیره سازی ابر معمولا به صدها سرور داده متکی هستند. از آنجا که رایانه ها گاهی نیاز به تعمیر و نگهداری دارند، مهم است که اطلاعات مشابه را در چندین ماشین ذخیره کنیم. این افزونگی نامیده می شود. بدون انعطاف پذیری، یک سیستم ذخیره سازی ابر قادر به اطمینان از اطمینان مشتریان نیست که بتوانند در هر زمان خاصی به اطلاعات خود دسترسی پیدا کنند. اکثر سیستم ها داده های مشابه را در سرور هایی که از منابع قدرت متفاوت استفاده می کنند، ذخیره می کنند. به این ترتیب، مشتریان می توانند به اطلاعات خود دسترسی داشته باشند، حتی اگر یک منبع تغذیه نتواند.

مشتریان ذخیره سازی ابرها نگران فضای ذخیره سازی نیستند. آنها از ذخیره ابری به عنوان راه پشتیبان گیری از داده ها استفاده می کنند. اگر چیزی به سیستم کامپیوتری مشتری منتهی شود، داده ها از خارج خارج می شوند. این تغییرات سن دیجیتال است: “تمام تخم مرغ خود را در یک سبد قرار ندهید.”

چند نمونه از سیستم های ذخیره سازی ابر چیست؟ برای یافتن مطالعه را ادامه دهید.

 

 

نمونه هایی از ذخیره سازی ابر

صدها نفر از ارائه دهندگان ذخیره سازی ابر در وب وجود دارند و تعداد آنها هر روز افزایش می یابد. نه تنها تعداد شرکت هایی که برای ذخیره سازی رقابت می کنند وجود دارد، بلکه میزان ذخیره سازی هر شرکت به مشتریان نیز به طور مرتب رشد می کند.

شما احتمالا با ارائه دهندگان متعدد خدمات ذخیره سازی ابر آشنا هستید، هرچند ممکن است از این به آن ها فکر نکنید. در اینجا چندین شرکت مشهور هستند که نوعی ذخیره سازی ابر را ارائه می دهند:

    
سندنگار Google اجازه می دهد تا کاربران برای ارسال اسناد، صفحات گسترده و ارائه به سرورهای داده Google. کاربران می توانند فایل ها را با استفاده از یک برنامه Google ویرایش کنند. کاربران همچنین می توانند اسناد را منتشر کنند تا دیگران بتوانند آنها را بخوانند و یا حتی ویرایش کنند، که به این معنی است که Google Docs نیز نمونه ای از رایانش ابری است.
    
ارائه دهندگان پست الکترونیکی وب مانند جیمیل، هاتمیل و یاهو ایمیل های پست الکترونیکی پست الکترونیکی در سرورهای خود. کاربران می توانند به ایمیل خود از رایانه و سایر دستگاه های متصل به اینترنت دسترسی پیدا کنند.
    
سایت هایی مانند فلیکر و Picasa میزبان میلیون ها عکس دیجیتال هستند. کاربران آنها آلبوم های عکس آنلاین را با آپلود تصاویر به طور مستقیم به سرورهای خدمات ایجاد می کنند.
    
یوتیوب میزبان میلیون ها فایل ویدئویی آپلود شده توسط کاربر است.
    
شرکت های میزبانی وب مانند StartLogic، Hostmonster و GoDaddy فایل ها و داده ها را برای وب سایت های مشتری ذخیره می کنند.
    
سایت های شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک و مای اسپیس به کاربران امکان ارسال تصاویر و محتوای دیگر را می دهند. تمام آن محتوا در سرورهای مربوطه ذخیره می شود.
    
خدمات مانند Xdrive، MediaMax و Strongspace فضای ذخیره سازی را برای هر نوع داده دیجیتالی ارائه می دهند.

برخی از خدمات ذکر شده در بالا رایگان هستند. دیگران اتهام یک هزینه مسطح برای مقدار مشخصی از ذخیره سازی، و در عوض دیگران دارای مقیاس کشویی بسته به آنچه مشتری نیاز دارد. به طور کلی قیمت های ذخیره سازی آنلاین کاهش یافته است، زیرا شرکت های بیشتری وارد صنعت شده اند. حتی بسیاری از شرکت هایی که هزینه ذخیره سازی دیجیتال را پرداخت می کنند، حداقل مقدار مشخصی را به صورت رایگان ارائه می دهند.

آیا تقاضا برای ذخیره سازی به اندازه کافی وجود دارد تا از تمام شرکت های پرش به بازار پشتیبانی کند؟ برخی افراد فکر می کنند که اگر فضای پر شود، کسی آن را پر می کند. دیگران فکر می کنند که این صنعت متعهد است تا تصادف را تجربه کند نه بر خلاف انفجار حباب دات کام در سال ۲۰۰۰٫ ما باید صبر کنیم و ببینیم.
.

 

نگرانی در مورد حافظه ابر

دو نگرانی عمده در مورد ذخیره سازی ابر، قابلیت اطمینان و امنیت هستند. مشتریان به احتمال زیاد اطلاعات خود را به شرکت دیگری بدون تضمین می رسانند که هر زمان که بخواهند بتوانند به اطلاعات خود دسترسی داشته باشند و هیچکس دیگر قادر به دریافت آن نخواهد بود.

برای محافظت از داده ها، اکثر سیستم ها از ترکیبی از تکنیک ها استفاده می کنند از جمله:

    
رمزگذاری، به این معنی که از الگوریتم پیچیده برای رمزگذاری اطلاعات استفاده می کنند. برای رمزگشایی فایل های رمز شده، کاربر نیاز به کلید رمزگذاری دارد. در حالی که ممکن است اطلاعات رمزگذاری شده را از بین ببریم، اکثر هکرها دسترسی به مقدار توان پردازشی کامپیوتر ندارند که نیاز به رمزگشایی اطلاعات دارند.
    
فرآیندهای احراز هویت، که نیاز به ایجاد یک نام کاربری و رمز عبور دارند.
    
شیوه های مجوز – مشتری لیست افرادی که مجاز به دسترسی به اطلاعات ذخیره شده در سیستم ابر هستند. بسیاری از شرکت ها دارای مجوزهای متعدد هستند. برای مثال، یک کارمند خط مقدم ممکن است دسترسی بسیار محدودی به داده های ذخیره شده در یک سیستم ابر داشته باشد، در حالی که سرپرستان منابع انسانی ممکن است دسترسی گسترده به فایل ها داشته باشند.

حتی با این اقدامات حفاظتی در محل، بسیاری از مردم نگران هستند که اطلاعات ذخیره شده در یک سیستم ذخیره سازی از راه دور آسیب پذیر است. همیشه امکان دارد یک هکر یک درب عقب الکترونیکی پیدا کند و اطلاعات را به دست آورد. هکرها همچنین می توانند ماشین های فیزیکی را که داده ها ذخیره می شوند، سرقت کنند. یک کارمند ناراضی می تواند داده ها را با استفاده از نام کاربری و رمز عبور تأیید شده خود تغییر یا نابود کند. شرکت های ذخیره سازی ابر، پول زیادی را در اقدامات امنیتی سرمایه گذاری می کنند تا امکان سرقت اطلاعات یا فساد را محدود کنند.

نگرانی بزرگ دیگر، قابلیت اطمینان نیز همانند امنیت مهم است. سیستم ذخیره سازی ابر ناپایدار یک مسئولیت است. هیچ کس نمی خواهد اطلاعات را به یک سیستم مستعد شکست بپردازد و همچنین نمی خواهد اعتماد به یک شرکت که به لحاظ مالی پایدار نیست. در حالی که اکثر سیستم های ذخیره سازی ابر سعی می کنند با توجه به تکنیک های افزونگی این نگرانی را حل کنند، هنوز امکان وجود دارد که یک کل سیستم بتواند خراب شود و مشتریان را بدون دسترسی به داده های ذخیره شده خود ترک کند.

شرکت های ذخیره سازی ابر زندگی می کنند و با اعتبار خود می میرند. این بهترین منافع هر شرکت است که خدمات ایمن و قابل اطمینان را ارائه می دهد. اگر یک شرکت نمی تواند این انتظارات مشتری پایه را برآورده کند، احتمال زیادی وجود ندارد – گزینه های زیادی وجود دارد که در بازار وجود دارد.

 

 

 

دیدگاه‌تان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *