وب هاستینگ (Web Hosting) چیست؟

۱٫اتصال دائم و پر سرعت به اینترنت.

۲٫از نظر سخت افزار و قطعات داخلی باید قدرتمند بوده تا امکان پاسخگویی به درخواست مراجعه کنندگان را داشته باشد.

۳٫نرم‌افزارهای لازم برای اجرای انواع فایلها از لحاظ نوع برنامه نویسی را داشته باشد.

۴٫نرم‌افزارهای مورد نیاز برای مدیریت بخشهای مختلف سایت و پست الکترونیک و… را در اختیار مالکان و مدیران وب‌سایتها قرار دهد.

هر رایانه می‌تواند یک سرور باشد، اما با توجه به بالا بودن هزینه‌های قطعات سخت افزاری نیرومند، نیروی پشتیبانی و … راه اندازی یک میزبان‌وب (Web Hosting) به صرفه نیست لذا شرکتهایی این مسئولیت را پذیرفته و با فراهم آوردن لوازم کار در سطح وسیع بخشی از فضای دیسک سخت سرورهای خود را به صورت اجاره‌ای در اختیار متقاضیان قرار می‌دهند. به این شرکتهای ارائه کننده‌ی خدمات میزبانی‌وب (Web Hosting) یا هاستینگ (Hosting) در اصطلاح شرکت هاستینگ (Hosting Company) می‌گویند.ایران‌سروریکی از این شرکتها می‌باشد.

میزبانهای‌وب بر اساس نوع سیستم‌عامل نصب شده بر روی آن، نرم‌افزار، اسکریپتها و فایلهایی که پشتیبانی میکنند به دو دسته اصلی تقسیم میگردند. میزبان (Host) ویندوز و میزبان لینوکس.

ویندوز:

هاست ویندوز (Windows Web Hosting) فضایی بر روی یک سرور با سیستم عاملویندوز سرور(Windows Server OS)می‌باشد.تفاوت اصلی بین هاست ویندوز و لینوکس، پشتیبانی کردن این سرورها از زبان‌هایASPوASP.NETو همچنین بانک اطلاعتیMSSQLمی‌باشد. البته هاست‌های ویندوز به علت نیاز به خرید لایسانس ویندوز سرور ازMicrosoft،هزینه بالاتری نسبت به هاست لینوکس دارند. برای سرورهای ویندوز از کنترل‌پنل‌هایوب سایت پنل(Website Panelپلسک(Pleskهلم(Helm)واستفاده می‌شود.

لینوکس:

هاستلینوکس(LinuxWeb Hosting)فضایی بر روی یک سرور با سیستم عامللینوکس(Linux OS)می‌باشد. سرورهایلینوکساز محبوبیت خاصی برخوردار هستند که مهمترین عامل آنمتن‌باز (Open Source)و رایگان بودن آن است. هاستلینوکساز بانک اطلاعتیMySqlو اسکریپت‌های مبتنی برPHPپشتیبانی می‌کند. برای سرورهای لینوکس از کنترل‌پنل‌هایدایرکت ادمین(DirectAdmin)،سی‌پنل(Cpanelپلسک(Plesk)و…استفاده می‌شود.

سرورهای میزبان مشخصاتی دارند که نشان دهنده کیفیت و امکانات آنها می‌باشد. از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

·حجم دیسک (Disc space):

به مقدار فضایی گفته می‌شود که شرکت هاستینگ (Hosting Company) از دیسک سخت (Hard Disk) سرورهای خود به مشتری اجاره می‌دهد. این فضا از چند مگابایت (MB) تا چند گیگابایت (GB) براساس نیاز،متفاوت است. مجموع حجم فایلهای باید کمتر یا مساوی با فضای اجاره شده باشد. این فضا فایل‌ها (Files)، ایمل‌ها(E-Mails)و بانک‌های اطلاعاتی (Database) را در بر می‌گیرد.

·محدودیت انتقال داده‌ها(Data Transfer):

محدودیت انتقال داده‌ها که به آن ترافیک ماهیانه یا پهنای باند (Band Width) نیز گفته می‌شود،حداکثرمیزان تبادل اطلاعات با کامپیوتر میزبان را در ۳۰ روز (یک ماه) مشخص می‌کند. به این معنی که مجموع حجم فایلهای دریافتی یا ارسالی به فضای اجاره شده به صورت ماهیانه مشخص می‌شود که نباید از آن حجم بیشتر باشد.

نکته:در نظر داشته باشید، هر بار که سایت توسط یک بازدید کننده باز می‌شود مقداری اطلاعات و فایل بین سرور میزبان و کامپیوتر بازدید کننده تبادل می‌شود بنابراین اگر تعداد بازدید یک سایت بالا باشد با توجه به نوع فایلهای استفاده شده در سایت، حجم قابل توجهی از اطلاعات، تبادل شدهو ترافیک قابل توجه‌ای مصرف می‌شود.

·تعداد دامنه‌هایی که امکان پارک آنها (Park Domain) بر روی یک فضای اجاره‌ای وجود دارد:

با یک یا چند دامنه می‌توان به یک فضا (سایت) دسترسی داشت که یکی از آنها دامنه اصلی و بقیه دامنه‌هایی هستند که بر روی هاست اجاره شده پارک می‌گردند.

·تعداد بانکها اطلاعاتی و نوع و حجم آنها:

بر روی هر فضا با توجه به سیاست‌های شرکت هاستینگ (Hosting Company) تعدادی بانک اطلاعاتی با حجم محدود وجود خواهد داشت.

انواع خدمات میزبانی وب:

خدمات میزبانی وب معمولاً به موارد زیر تقسیم‌بندی می‌شوند:

·میزبانی اشتراکی(Shared Hosting)

در میزبانی وب معمولاً شرکت‌های ارائه دهنده این خدمات یک سرور تهیه و توسط کنترل‌پنل امکانات و فضای آن را بین مشتریان خود تقسیم بندی می‌کنند، که به این خدمات میزبانی اشتراکی (Shared Hosting)گفته می‌شود.

·نمایندهٔ فروش فضای هاست(Reseller)

سرویس نمایندگی فروش خدمات میزبانی وب (Reseller) این اجازه را به نماینده می‌دهد تا خود به عنوان فروشنده خدمات میزبانی به کسب درآمد بپردازد. اغلب نمایندگان فروش فضایی را از یک ارائه دهندهٔ هاستینگ خریداری مینمایند و بوسیلهٔ کنترل‌پنل هاست آنرا بین مشتریان خود تقسیم میکنند.

·سرور مجازی یاVPS((Virtual Private Server

·سرور مجازی یک نوع سرور اینترنتی است که به وسیله نرم‌افزارهای مخصوصی از یک سرور قوی تر ایجاد می‌شود. ویژگی اصلی و برتر سرور مجازی نسبت به هاست اشتراکی، محدود و اختصاصی بودن میزان حافظه و سایر امکانات عمده‌است که مانند هاست اشتراکی بین چندین مشترک تقسیم نمی‌شود، به‌طوری که از لحاظ فیزیکی، سرور مجازی تفاوت چندانی باسرور اختصاصیندارد.

مجازی سازی یک سرور اختصاصی و تقسیم آن به چندین سرور مجازی توسط نرم‌افزارهای مخصوص مجازی ساز صورت می‌گیرد. از پرکاربرد ترین نرم‌افزارهای مجازی ساز می‌توانزٍن(Xenاوپن‌وی‌زد(OpenVZ) وویرچوزو(Virtuozzo) را نام برد.

·سرور اختصاصی (dedicated Server)

سرور اختصاصی، یک سرور فیزیکی با سخت افزار مشخص بر روی اینترنت بوده و گزینه مناسبی برای استفاده کنندگانی است که به امنیت اطلاعات بالا، منابع بیشتر و قابل اطمینان‌تر، ترافیک بیشتر یا دسترسی سطح بالا (root) نیازمند می باشند.

 

Web Hosting

دیدگاه‌تان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *