چگونه رایانه ابری کار می کند


به زودی ممکن است جایگزین برای مدیران مانند شما باشد. به جای نصب یک مجموعه نرم افزاری برای هر کامپیوتر، فقط باید یک برنامه را بارگیری کنید. این برنامه به کارکنان اجازه می دهد تا به یک سرویس مبتنی بر وب وارد شوند که تمام برنامه هایی را که کاربر برای کار خود نیاز دارد میزبانی می کند. دستگاه های از راه دور متعلق به شرکت دیگری همه چیز را از طریق پست الکترونیکی به پردازش کلمه به برنامه های تجزیه و تحلیل داده های پیچیده اجرا می کنند. این محاسبات ابری نامیده می شود و می تواند کل صنعت کامپیوتر را تغییر دهد.

در یک سیستم محاسبات ابری، تغییر حجم کاری قابل توجهی وجود دارد. هنگامی که به برنامه های کاربردی می رود، کامپیوترهای محلی دیگر مجبور نیستند تمام بار سنگین را انجام دهند. شبکه کامپیوتری که ابر را تشکیل می دهند به جای آن آنها را مدیریت می کند. سخت افزار و نرم افزار تقاضای تقاضای مشتری را کاهش می دهد. تنها چیزی که کامپیوتر کاربر نیاز به انجام آن را دارد، نرم افزار رابط گرافیکی رایانه است که می تواند به همان اندازه ساده به عنوان یک مرورگر وب باشد و شبکه ابری از بقیه مراقبت می کند.

شانس خوبی وجود دارد که شما قبلا از یک نوع رایانش ابری استفاده کرده اید. اگر حساب ایمیل خود را با یک سرویس پست الکترونیکی مبتنی بر وب مانند Hotmail، Yahoo! ایمیل یا جیمیل، سپس شما تجربه ای با محاسبات ابر داشته اید. به جای اجرای یک برنامه ایمیل در رایانه خود، از طریق راه دور وارد حساب ایمیل وب خود شوید. نرم افزار و ذخیره سازی برای حساب کاربری شما بر روی کامپیوتر شما وجود ندارد – این در ابر رایانه سرویس است.

 

رایانه ابری معماری

هنگام صحبت در مورد یک سیستم محاسبات ابری، مفید است که آن را به دو بخش تقسیم کنید: قسمت جلویی و انتهای عقب. آنها از طریق یک شبکه، معمولا اینترنت، به یکدیگر متصل می شوند. قسمت جلویی آن طرف کامپیوتر کاربر یا مشتری است. انتهای عقب بخش “ابر” سیستم است.

قسمت جلویی شامل رایانه مشتری (یا شبکه کامپیوتری) و برنامه کاربردی مورد نیاز برای دسترسی به سیستم محاسبات ابری است. همه سیستمهای رایانش ابری یک رابط کاربر ندارند. خدمات مانند برنامه های ایمیل مبتنی بر وب با استفاده از مرورگرهای وب موجود مانند اینترنت اکسپلورر یا فایرفاکس. سیستم های دیگر برنامه های منحصر به فردی دارند که دسترسی شبکه به مشتریان را فراهم می کند.

در انتهای سیستم، کامپیوترهای مختلف، سرورها و سیستم های ذخیره سازی داده ها هستند که “ابر” خدمات محاسباتی را ایجاد می کنند. در تئوری، یک سیستم محاسبات ابری می تواند عملا هر برنامه کامپیوتری را که می توانید تصور کنید از پردازش داده ها تا بازی های ویدئویی تصور کنید. معمولا هر برنامه سرور اختصاصی خود را دارد.

سرور مرکزی این سیستم را مدیریت می کند، نظارت بر ترافیک و خواسته های مشتری را برای اطمینان از همه چیز با هم هموار می کند. این مجموعه ای از قوانین به نام پروتکل ها را دنبال می کند و از نوع خاصی از نرم افزار middleware استفاده می کند. Middleware به رایانه های شبکه اجازه می دهد تا با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. اغلب اوقات، سرورها در ظرفیت کامل اجرا نمی شوند. این بدان معنی است که قدرت پردازش نشده استفاده شده به زباله خرد شده است. ممکن است یک سرور فیزیکی را به فکر کردن به این که در واقع سرورهای چندگانه است، هر کدام با سیستم عامل مستقل خود کار می کنند. این روش مجازی سازی سرور است. با به حداکثر رساندن خروجی سرورهای شخصی، مجازی سازی سرور نیاز به ماشین های فیزیکی بیشتری را کاهش می دهد.

اگر یک شرکت محاسباتی ابری دارای بسیاری از مشتریان باشد، تقاضای زیادی برای فضای ذخیره سازی زیادی وجود دارد. بعضی از شرکتها نیاز به صدها دستگاه ذخیره سازی دیجیتال دارند. سیستم های محاسباتی ابر نیاز به حداقل دو برابر تعداد دستگاه های ذخیره سازی که نیاز به نگه داشتن تمام اطلاعات مشتریان خود دارند. این به این دلیل است که این دستگاه ها، مثل همه رایانه ها، گاهی اوقات خراب می شوند. یک سیستم محاسبات ابری باید یک کپی از تمام اطلاعات مشتریان خود داشته باشد و آن را در سایر دستگاه ها ذخیره کند. نسخه ها سرور مرکزی را قادر می سازد تا به دستگاه های پشتیبان دسترسی پیدا کند تا داده های غیر قابل دسترسی را بازیابی کنند. تهیه کپی داده ها به عنوان یک نسخه پشتیبان، نام انحصاری نامیده می شود.


 

 

برنامه های رایانه  ابری

کاربردهای محاسبات ابری عملا بی حد و حصر است. با میان افزار مناسب، یک سیستم محاسبات ابری می تواند تمام برنامه هایی را که کامپیوتر معمولی می تواند اجرا کند را اجرا کند. به طور بالقوه، همه چیز از نرم افزار پردازش متن کلی به برنامه های کامپیوتری سفارشی طراحی شده برای یک شرکت خاص می تواند بر روی یک سیستم محاسبات ابری کار کند.

چرا کسی می خواهد به سیستم کامپیوتری دیگر برای اجرای برنامه ها و ذخیره داده ها تکیه کند؟ در اینجا فقط چند دلیل وجود دارد:

    
مشتریان می توانند در هر زمان و در هر کجای برنامه ها و داده های خود دسترسی پیدا کنند. آنها می توانند با استفاده از هر کامپیوتری که به اینترنت متصل هستند، به سیستم رایانه ای دسترسی پیدا کنند. داده ها به یک دیسک سخت بر روی یک کامپیوتر کاربر یا حتی شبکه داخلی شرکت محدود نخواهد شد.
    
این می تواند هزینه های سخت افزاری را کاهش دهد. سیستم های رایانش ابری نیاز به سخت افزار پیشرفته را در سمت مشتری کاهش می دهد. شما نمی بایست سریعترین رایانه را با بیشترین حافظه خریداری کنید، زیرا سیستم ابری از این نیازها برای شما مراقبت می کند. در عوض، شما می توانید ترمینال کامپیوتر ارزان قیمت خریداری کنید. این ترمینال می تواند شامل یک مانیتور، دستگاه های ورودی مانند یک صفحه کلید و ماوس و تنها پردازش قدرت کافی برای اجرای middleware لازم برای اتصال به سیستم ابر باشد. شما به هارد دیسک بزرگ نیاز ندارید زیرا شما تمام اطلاعات خود را در یک کامپیوتر از راه دور ذخیره خواهید کرد.
    
شرکت هایی که بر روی کامپیوتر تکیه می کنند، باید اطمینان حاصل کنند که نرم افزار مناسب برای رسیدن به اهداف دارند. سیستم های رایانش ابری این سازمان ها را به دسترسی گسترده به برنامه های کامپیوتری می دهد. شرکت ها مجبور نیستند مجموعه ای از مجوز های نرم افزاری یا نرم افزاری را برای هر کارمند خریداری کنند. در عوض، این شرکت می تواند یک هزینه مترو را به یک شرکت محاسبات ابری پرداخت کند.
    
سرورها و دستگاه های ذخیره سازی دیجیتالی فضا را می گیرند. برخی از شرکت ها فضای فیزیکی را برای ذخیره سرورها و پایگاه های داده فضایی می کنند زیرا آنها در سایت موجود نیستند. محاسبات ابر این شرکت ها را قادر می سازد اطلاعات ذخیره شده در سخت افزار شخص دیگری را از بین ببرد و نیاز به فضای فیزیکی را در قسمت جلویی از بین ببرد.
    
شرکت ها ممکن است در حمایت از فناوری اطلاعات صرفه جویی کنند. تطابق سخت افزاری، در تئوری، مشکلات کمتری نسبت به یک شبکه از دستگاه های ناهمگن و سیستم عامل ها دارد.
    
اگر سیستم عقب سیستم سیستم محاسباتی یک سیستم محاسباتی شبکه باشد، مشتری می تواند از قدرت پردازش کل شبکه استفاده کند. اغلب دانشمندان و محققان با محاسبات بسیار پیچیده کار می کنند که برای تکمیل آنها سال ها طول می کشد. در یک سیستم محاسباتی شبکه، مشتری می تواند محاسبات را به ابر برای پردازش ارسال کند. سیستم ابر به قدرت پردازش تمام رایانه های موجود در انتهای پشت، به طور قابل توجهی سرعت بخشیدن به محاسبه را ضربه بزند.

در حالی که مزایای رایانش ابری قانع کننده است، مشکلی وجود دارد؟ در بخش بعدی زیر بخوانید.

 

نگرانی رایانه  ابری

شاید بزرگترین نگرانی در مورد محاسبات ابری امنیت و حریم خصوصی باشد. ایده انتقال اطلاعات مهم به یک شرکت دیگر نگران برخی افراد است. مدیران شرکت ها می توانند از مزایای یک سیستم محاسبات ابری خودداری کنند زیرا نمی توانند اطلاعات شرکت خود را تحت قفل و کلید نگه دارند.

مخالفت با این موضع این است که شرکت هایی که خدمات ابر محاسباتی را ارائه می دهند، به دلیل اعتبار خود زندگی می کنند. این مزایا را برای این شرکت ها دارد تا اقدامات امنیتی قابل اطمینان را در محل انجام دهند. در غیر این صورت سرویس تمام مشتریان خود را از دست خواهد داد. این به نفع آنها است تا از پیشرفته ترین تکنیک های محافظت از اطلاعات مشتریان خود استفاده کنند.

حریم خصوصی یکی دیگر از مسائل است. اگر یک مشتری می تواند از هر مکانی برای ورود به داده ها و برنامه ها وارد سیستم شود، ممکن است حریم شخصی مشتری به خطر افتد. شرکت های ابر رایانه باید راهی برای محافظت از حریم خصوصی مشتریان پیدا کنند. یکی از راه های استفاده از تکنیک های تأیید هویت مانند نام کاربری و رمز عبور است. یکی دیگر از اینها استفاده از یک فرم مجوز است – هر کاربر می تواند تنها به اطلاعات و برنامه های مربوط به کارش دسترسی پیدا کند.

برخی از سوالات مربوط به محاسبات ابر فلسفی هستند. آیا کاربر یا شرکتی که به سرویس رایانش ابلاغ می کند داده های خود را به اشتراک می گذارد؟ آیا سیستم محاسبات ابری، که فضای ذخیره سازی واقعی را فراهم می کند، مالک آن است؟ آیا شرکت کامپیوتری ابری قادر به دسترسی مشتری به داده های مشتری نیست؟ شرکت های چندگانه، شرکت های حقوقی و دانشگاه ها در مورد این و دیگر سوالات در مورد ماهیت ابر رایانه بحث می کنند.

محاسبات ابری بر سایر صنایع تاثیر خواهد گذاشت؟ نگرانی رو به رشد در صنعت فناوری اطلاعات در مورد چگونگی استفاده از ابر رایانه می تواند به کسب و کار تعمیر و نگهداری کامپیوتر کمک کند. اگر شرکت ها به استفاده از سیستم های رایج رایانه ای تبدیل شوند، نیازهای IT کمتری خواهند داشت. بعضی از کارشناسان صنعت معتقدند که نیاز به مشاغل فناوری اطلاعات به انتهای سیستم رایانه ابری مجهز خواهد شد.

محدوده دیگری از تحقیق در جامعه علوم رایانه، محاسبات اتوایی است. یک سیستم محاسباتی مستقل، خود مدیریت است، به این معنی که سیستم خود را نظارت می کند و اقدامات لازم را برای جلوگیری یا تعمیر مشکلات انجام می دهد. در حال حاضر، محاسبات اتکانیک عمدتا نظری است. اما اگر محاسبات اتکانیک به واقعیت تبدیل شود، می تواند نیازمندی های زیادی را برای کارهای تعمیر و نگهداری IT حل کند.


 

چگونه رایانه ابری کار می کند

این مقاله بخشی از مجموعه ای از محاسبات ابری، ذخیره سازی ابر و آینده رایانه های شخصی بود. وقتی مقاله را نوشتم، محاسبات ابری بیان جسورانه بود که فقط دانشمندان کامپیوتر، مهندسان و چندین روزنامه نگار فنی استفاده می کردند. اکنون در حال تبدیل شدن به یک اصطلاح خانگی است. ما برنامه های کاربردی رایانه را در همه جا می بینیم. برنامه های تلفن هوشمند از فن آوری رایانه های ابری استفاده می کنند تا به شما اجازه ذخیره و دسترسی به داده هایی را که معمولا بر روی دستگاه دستی شما مناسب نیستند. موسسات تحقیقاتی از محاسبات ابری برای ذخیره کتابخانه های عظیم اطلاعات استفاده می کنند. شرکت های بازی های ویدئویی با راه هایی برای به دست آوردن دسترسی به بازی های پیشرفته تر بدون نیاز به سرمایه گذاری سنگین در یک دستگاه بازی، تجربه می کنند. هنگامی که یک مدل محاسباتی خاص برداشته می شود، می تواند مشکل باشد، اما فکر می کنم می توانیم توجه داشته باشیم که محاسبات ابری موفقیت بزرگی است.

دیدگاه‌تان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *