هدف از Bus یا گذرگاه در کامپیوترچه چیزی است ؟

هر Bus دستورالعمل ها و استاندارد ها و همچنین Timing های متفاوتی داشتند.

استاندارد های Parallel bus ها یا باس های موازی نظیر ATA و SCSI برای پرینتر ها و هارد دیسک ها را شامل میشوند. اما استاندارد های Serial bus ها یا باس های سریال شامل USB و FireWire و همچنین SATA یا Serial ATA برای دستگاه هایی نظیر کیبورد و دستگاه های مودم را شامل میشود. انواع Bus های کامپیوتر شامل موارد زیر هستند :

۱- System Bus :
باس موازی یا Parallel bus ای که به طور همزمان میتواند در کانال های ۸ ، ۱۶ و یا ۳۲ بیتی داده ها را انتقال دهد و مسیر اصلی انتقال داده بین CPU و حافظه RAM است.
۲- Internal Bus :
این نوع Bus خود انواع مختلفی دارد و برای متصل کردن مسیر انتقال داده در یک سخت افزار مانند CPU استفاده میشود. مثلاََ برای اتصال حافظه های درون پردازنده CPU از باس های داخلی یا Internal Bus استفاده میشود.
۳- External Bus :
این نوع Bus ها دستگاه های جانبی یا Peripheral device ها ( هارد دیسک ، اسکنر ، پرینتر و … ) را به مادربورد متصل میکند.
۴- Expansion Bus :
این نوع Bus ها به برد های توسعه این امکان را میدهد تا با CPU و RAM کامپیوتر ارتباط برقرار کنند.
۵- Frontside Bus :
این نوع Bus ، باس اصلی کامپیوتر است که میزان سرعت انتقال داده را تعیین می کند و مسیر انتقال داده اصلی بین پردازنده، RAM و سایر دستگاه های مادربورد است. از Frontside Bus یا FSB به عنوان System Bus ، Memory Bus و Processor Bus نیز نام برده میشود.
۶- Backside Bus :
این نوع Bus میتواند داده ها را در کش لایه ۲ یا L2 cache به طور سریعتر منتقل میکند و CPU را از لحاظ کارایی بهبود میبخشد. پیروز ، موفق و ITPRO باشید!

 

 

دیدگاه‌تان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *