معرفی نرم افزار ایتبس ETABSو نکات مهم ایتبس

استفاده از نرم افزار ایتبس به موازات بالا رفتن توانایی سیستم های رایانه ای و همچنین توان سیستم های مذکور با هدف تجزیه و تحلیل سیستم های پیشرفته موجب شده است که آنالیز سازه با سرعت و کیفیت بسیار بالایی صورت پذیرد.نرم افزار ETABS دارای قابلیت های بسیار گسترده ای می باشد که از جمله این قابلیت ها می توان به شناسایی المان های به کار گرفته شده در سازه و طبقات به کار رفته در آن ، تجزیه و تحلیل المان پوسته ای و رامپ ها ، انتقال فی ما بین تراز طبقات ، انتقال بارهای ثقلی از کف به تیر ، محاسبه مرکز جرم و همچنین محاسبه خودکار جرم اشاره نمود. همچنین ذکر این نکته ضروری است که از نرم افزار ETABS در طراحی و آنالیز قاب فولادی ، قاب بتنی ، تیر مرکب و دیوار برشی نیز استفاده می گردد.

نرم افزار ETABS توانایی لحاظ تمامی قوانین طراحی سازه را با هدف طراحی قاب فولادی و قاب بتنی دارا می باشد. نرم افزار ایتبس با هدف طراحی قاب فولادی کلیه شاخص های تاثیرگذار از جمله قاب خمشی ساده ، قاب خمشی پیشرفته ، سیستم مهاربندی همگرا و سیستم مهاربندی واگرا را لحاظ می نماید و نرم افزار ایتبس توانایی طراحی قاب های بتنی را بر اساس قوانین شکل پذیری ابتدایی ، متوسط و پیشرفته را دارا می باشد.از دیگر امکانات به کار گرفته شده در نرم افزار ایتبس می توان به امکان تبادل داده در این نرم افزار با دیگر نرم افزارهای تخصصی مهندسی عمران از جمله نرم افزار SAP2000 و نرم افزار SAFE اشاره نمود. همچنین امکان تبادل داده در نرم افزار ETABS با نرم افزار اتوکد نیز فراهم گردیده است و کاربر قادر است از امکان تبادل اطلاعات در حوزه ی بازخوانی و ارسال هندسه و خطوط شبکه بین دو نرم افزار مذکور استفاده نماید. دقت بالای نرم افزار ایتبس در مدلسازی ساختمان واقعی به موازات مدلسازی تمامی المان های به کار گرفته شده در ساختمان از جمله کف و طبقه در مدل و سازه سبب شده است که این نرم افزار به عنوان یکی از نرم افزارهای محبوب در رشته مهندسی عمران تلقی گردد و پروژه های انجام شده با نرم افزار ETABS از کیفیت بالایی برخوردار باشند.

گروه مشاوران شریف با دارا بودن کادر مجرب و متخصصان آمادگی ارائه خدمات لازم به شما دانشجویان را در زمینه ی انجام پروژه ETABS را دارا می باشد.به همین منظور شما می توانید با کارشناسان مجموعه در تماس باشید و پس از ارسال جزییات مربوط به پروژه خود شامل مقالات بیس و نوآوری های تعریف شده از کمک و راهنمایی های ایشان در جهت پیشبرد پروژه استفاده نمایید.کادر مشاوران شریف با بررسی مقاله بیس و همچنین نوآوری های مد نظر شما اقدام به انجام پروژه نرم افزاری شما در کوتاهترین زمان و با بالاترین کیفیت ممکن می نماید.

در طراحی و آنالیز با نرم افزار ETABS در ساختمان های بتنی با قاب خمشی ویژه رعایت نکات زیر ضروری است:
۱-
مطابق آئین نامه ۲۸۰۰ در ساختمان های دارای اهمیت زیاد (بناهای ضروری) فقط باید از سیستم ها یی که ویژه هستند استفاده شود. بند ۲-۴-۷ آئین نامه ۲۸۰۰

۲-
سیستم های باربر:
دال دو طرفه از مناسب ترین سیستم های بار بر ثقلی به شمار می رود.

۳-
ضخامت دال:
ضخامت دال باید قبل از شروع عملیات مدل سازی به کمک روش دستی محاسبه شود.
بهترین و دقیق ترین روش برای این کار استفاده از نرم افزار safe می باشد. دال یک طبقه باید مدل شود و کفایت
آن از لحاظ کنترل خیز و میلگرد مورد نیاز در این برنامه کنترل شود
در آئین نامه بتن ایران ضخامت دال:
برای دال هائی که ۴ طرف آنها پیوسته میباشد: T(min) =O/180
برای دال هائی که ۴ طرف آنها آزاد باشد : T(min) = O/140
برای دو طر ف آزاد میانگین خواهیم گرفت

۴-
بارگذاری:
برای براورد بار دیوارهای داخلی ۱۰ سانتی متری ابتدا وزن کل پارتیشن ها ی طبقه محاسبه شده سپس این وزن
روی سطح طبقه پخش می شود.
بار دیوارهای جانبی نیز مستقیما روی تیر های جانبی پخش می شود

۵-
بارگذاری جانبی زلزله
مطابق آیین نامه ۲۸۰۰ میتوان زمان تناوبی سازه را به میزان حداکثر ۲۵% افزایش داد مشروط به اینکه از زمان تناوبی محاسباتی (تئوری) بیشتر نشود
(!)
زمان تناوبی تجربی :T= 0.07x (h) 0.75 (بتنی)
که منظور ضرب این مقدار در عدد ۱٫۲۵ می باشد

۶-
در معرفی مشخصات مصالح
الف) مبنای برنامه برای تقسیم بار سقف فاصله مرکز تا مرکز می باشد اما بار واقعی از بر تیر تا بر تیر قرار دارد
ب) برنامه ETABS وزن تیر ها و ستون ها را بر مبنای فاصله مرکز تا مرکز آنها محاسبه می کند و وزن ناحیه فصل مشترک تیر و ستون دو بار محاسبه می شود که برای حل این مشکل طبق زیر عمل می کنیم:
وزن دال به طور کامل محاسبه می شود و در عوض وزن تیر را به نسبت ناحیه مشترک آن با دال کاهش می دهیم .در مورد ناحیه باقی مانده ک
ه بین تیر و ستون مشترک است ،فرض میکنبم این ناحیه جزء تیر می باشد و اثر کاهش آن روی [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] خواهیم دید[مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]
یک راه حل برای رفع این مشکل اصلاح جرم واحد حجم و وزن واحد حجم تیر ها و ستون ها می باشد در واقع این کار به معنی تعریف چند نوع مصالح می باشد.

 

W = (0.60/0.80) x 2400=A وزن واحد حجم اصلاح شده تیر
W = [5.00/(5.80-0.60)] x 2400= B kg/m 3
وزن واحد حجم اصلاح شده ستون
و به همین ترتیب جرم اصلاح شده تیر را حساب میکنیم
حال این این اعداد یعنی ,.. A,B را در پنجره Material Property Data وارد میکنیم
معمولا می توان از اثر اختلاف ارتفاع ستون چشم پوشی کرد ولی در مورد تیر قابل اغماض نیست
این مشکل در سازه های بتنی با مقاطع بزرگ به شدت در آنالیز و طراحی دخیل میباشد اما در سازه هایی با مقاطع کوچک و نیز سازه های فولادی چندان تأثیری ندارد.

۷-
معرفی مقاطع:
در جعبعه Reinforcement Data اگر مقادیر آرماتور در دو انتها تعیین شود طراحی دقیق تر خواهد شد در غیر این صورت Etabs خودش محاسبه میکند.

۸-
معرفی مقطع دال:
در صفحه Wall/Slab section برای دال های مسطح ضخامت غشائی با ضخامت خمشی همواره برابر است(برابر ضخامت خود دال)
المان دال سه حالت میتواند داشته باشد:
Shell :
رفتار کامل صفحه، در این حالت تمام درجه های آزادی فعال می باشد
Membrane :
رفتار صرفا غشائی در این حالت درجات آزادی درون صفحه ای فقط آزادند یعنی (سه درجه آزادی دارند)
Plate :
صرفآ خمشی در این حالت تنها درجات آزادی برون صفحه ای فعال هستند و بقیه غیر فعال

۹-
معرفی حالات بار استاتیکی:
بنا بر آئین نامه ۲۸۰۰ در ساختمان با اهمیت زیاد باید اثر پیچش تصادفی لحاظ شود.

۱۰-
حالت بار ویژه WALL)) برای معادل سازی جرم و بار نیز باید معرفی شود. (توضیح در زیر)

۱۱-
اگر زمان تناوبی سازه از ۰٫۷۰ بیشتر باشد باید اثر نیروی شلاقی لحاظ شود.

۱۲-
امکان معرفی ضریب زلزله به سازه وجود دارد، اما در صورت معرفی ضریب زلزله (بدون استفاده از آئین نامه های موجود ) اثر نیروی شلاقی لحاظ نمی شود.
گزینه توزیع نیروی زلزله با معرفی ضریب زلزله User Coefficient می باشد ، یکی از راه های رفع این مشکل این است که توزیع نیروی زلزله به صورت دستی محاسبه و به برنامه معرفی شود .
راه حل دیگر که مناسب تر به نظر می رسد استفاده از آئین نامه UBC 94 می باشد ، به راحتی می توان پارامتر های آئین نامه ۲۸۰۰ را با آئین نامه UBC94 معادل کرد :
به تشریح چگونگی این موضوع می پردازیم:
اگر ضریب بازتاب را در دو آئین نامه فوق با هم معادل کنیم تمامی ضرایب حذف شده و به رابطه زیر می رسیم
S = T0 0.66
که ضریب T0 برای ما آشناس (۲۸۰۰) حال اگر ضریب بازتاب از ۲٫۵ کوچکتر باشد بدون هیچ مشکلی از UBC94 استفاده می کنیم اما در غیر این صورت ضریب را در نسبت ۲٫۵ به C ی محاسبه شده توسط آئین نامه UBC ، ضرب کرد.

۱۳-
در Define menu>Static load cases>1994 UBC seismic Loading
اگر در تعریف و قرار دادن “S” به مشکل برخوردیم یعنی اگر عدد به دست آمده دارای بیش از دو رقم اعشار باشد،می توانید به دلیل خطی بودن رابطه ضریب اهمیت (ا) با “S” جای این دو را عوض کنید .

۱۴-
در پنجره Define static load case names ضریب Self WeightMultiplier که ضریب لحاظ کردن وزن اسکلت سازه می باشد تنها برای بار مرده ۱ است و برای دیگر حالات بار صفر میباشد .

۱۵-
در جعبه define mass source تعریف حالت بار WALL در واقع بار نیست و برای در نظر گرفته شدن نصف دیوار زیر طبقه بام معرفی می شود.
بار نصف دیوار زیر طبقه بام صرفا جهت محاسبه جرم معرفی میشود .این قسمت از دیوارهای بام، بار نیست ولی جرم است و باید در محاسبات جرم دخالت داده شود ، یادمان باشد که در مورد دیوارهای پارتیشن هم باید این موضوع را رعایت کنیم یعنی دیوار پارتیشن جزء بار مرده طبقه بام نیست اما نصف بار پارتیشن باید در جرم آن لحاظ شود .

۱۶-
یادمان باشد که opening سقفی است که سختی ندارد اما میتواند بار سطحی تحمل کند.

۱۷-
در اختصاص نواحی صلب انتهائی در جعبه Frame End Length Offsets توصیه می شود به جای کل ناحیه صلب تنها نصف آن از طول انعطاف پذیر کسر شود (Rigid-zonefactor =0.50)[مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]

۱۸-
مطابق آئین نامه ACI باید ترکخوردگی مقاطع بتنی در طراحی در نظر گرفته شود.
تحلیل ∆ P- در سازه های بتنی باید با لحاظ کردن اثرات ترکخوردگی مقاطع انجام شود
مطابق آئین نامه ACI ممان اینرسی ستون ها در سازه های بتنی باید در ۰٫۷۰ و در تیر ها در ۰٫۳۵ ضرب شود تا اثر ترک خوردگی در محاسبات لحاظ شود” .

۱۹-
معرفی دیافراگم صلب درجات آزادی را کاهش می دهد .در صورت معرفی دیافراگم برای یک طبقه آن طبقه سه درجه آزادی خواهد داشت.

۲۰-
طراحی مدل:
وقتی سازه بر اساس ضوابط شکل پذیری ویژه (ACI) طراحی می شود موارد زیر کنترل توسط ETABS کنترل خواهد شد
کنترل میلگرد طولی تیر ها
کنترل مفایت ظرفیت مقطع ستون ها
کنترل جاموت مورد نیاز در تیرها و ستون ها
کنترل ظرفیت اتصال تیر به ستون ها
منترل ضابطه ستون قوی- تیر ضعیف
اما ضوابط و معیارهای اجرائی کنترل نخواهد شد به عنوان مثال برنامه مواردزیر را کنترل نخواهد نمود
جاشدن میلگرد در عرض تیر ها
همپوشانی میلگرد در ستون ها
طول مهاری در تیر ها و ستون ها .

۲۱-
یادمان باشد پیش فرض برنامه برای طراحی بر اساس شکل پذیری ویژه Special می باشد.
در بازنگری خروجی ها بک نکته اساسی این است که اگر در نمایش نسبت نیروی موجود به ظرفیت ستون عدد نمایش شده بزرکتر از ۱٫۰ باشد ، باید مقطع بزرگتر شود

نرم افزار ایتبس را می توان به عنوان نرم افزاری معرفی نمود که با هدف طراحی و آنالیز سازه مورد استفاده قرار می گیرد. نرم افزار ETABS دارای قابلیت های بسیار گسترده ای می باشد که از جمله آن ها می توان به شناسایی تمامی المان های به کار گرفته شده در سازه اشاره نمود. نرم افزار ایتبس توانایی تجزیه و تحلیل غیرخطی استاتیکی و دینامیکی را دارا می باشد و از پیشرفته ترین پردازنده ها بهره می برد و به همین جهت این نرم افزار با هدف طرح ریزی سیستم های ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از نرم افزار ایتبس به موازات بالا رفتن توانایی سیستم های رایانه ای و همچنین توان سیستم های مذکور با هدف تجزیه و تحلیل سیستم های پیشرفته موجب شده است که آنالیز سازه با سرعت و کیفیت بسیار بالایی صورت پذیرد.نرم افزار ETABS دارای قابلیت های بسیار گسترده ای می باشد که از جمله این قابلیت ها می توان به شناسایی المان های به کار گرفته شده در سازه و طبقات به کار رفته در آن ، تجزیه و تحلیل المان پوسته ای و رامپ ها ، انتقال فی ما بین تراز طبقات ، انتقال بارهای ثقلی از کف به تیر ، محاسبه مرکز جرم و همچنین محاسبه خودکار جرم اشاره نمود. همچنین ذکر این نکته ضروری است که از نرم افزار ETABS در طراحی و آنالیز قاب فولادی ، قاب بتنی ، تیر مرکب و دیوار برشی نیز استفاده می گردد.

نرم افزار ETABS توانایی لحاظ تمامی قوانین طراحی سازه را با هدف طراحی قاب فولادی و قاب بتنی دارا می باشد. نرم افزار ایتبس با هدف طراحی قاب فولادی کلیه شاخص های تاثیرگذار از جمله قاب خمشی ساده ، قاب خمشی پیشرفته ، سیستم مهاربندی همگرا و سیستم مهاربندی واگرا را لحاظ می نماید و نرم افزار ایتبس توانایی طراحی قاب های بتنی را بر اساس قوانین شکل پذیری ابتدایی ، متوسط و پیشرفته را دارا می باشد.از دیگر امکانات به کار گرفته شده در نرم افزار ایتبس می توان به امکان تبادل داده در این نرم افزار با دیگر نرم افزارهای تخصصی مهندسی عمران از جمله نرم افزار SAP2000 و نرم افزار SAFE اشاره نمود. همچنین امکان تبادل داده در نرم افزار ETABS با نرم افزار اتوکد نیز فراهم گردیده است و کاربر قادر است از امکان تبادل اطلاعات در حوزه ی بازخوانی و ارسال هندسه و خطوط شبکه بین دو نرم افزار مذکور استفاده نماید. دقت بالای نرم افزار ایتبس در مدلسازی ساختمان واقعی به موازات مدلسازی تمامی المان های به کار گرفته شده در ساختمان از جمله کف و طبقه در مدل و سازه سبب شده است که این نرم افزار به عنوان یکی از نرم افزارهای محبوب در رشته مهندسی عمران تلقی گردد و پروژه های انجام شده با نرم افزار ETABS از کیفیت بالایی برخوردار باشند.

گروه مشاوران شریف با دارا بودن کادر مجرب و متخصصان آمادگی ارائه خدمات لازم به شما دانشجویان را در زمینه ی انجام پروژه ETABS را دارا می باشد.به همین منظور شما می توانید با کارشناسان مجموعه در تماس باشید و پس از ارسال جزییات مربوط به پروژه خود شامل مقالات بیس و نوآوری های تعریف شده از کمک و راهنمایی های ایشان در جهت پیشبرد پروژه استفاده نمایید.کادر مشاوران شریف با بررسی مقاله بیس و همچنین نوآوری های مد نظر شما اقدام به انجام پروژه نرم افزاری شما در کوتاهترین زمان و با بالاترین کیفیت ممکن می نماید.

در طراحی و آنالیز با نرم افزار ETABS در ساختمان های بتنی با قاب خمشی ویژه رعایت نکات زیر ضروری است:
۱-
مطابق آئین نامه ۲۸۰۰ در ساختمان های دارای اهمیت زیاد (بناهای ضروری) فقط باید از سیستم ها یی که ویژه هستند استفاده شود. بند ۲-۴-۷ آئین نامه ۲۸۰۰

۲-
سیستم های باربر:
دال دو طرفه از مناسب ترین سیستم های بار بر ثقلی به شمار می رود.

۳-
ضخامت دال:
ضخامت دال باید قبل از شروع عملیات مدل سازی به کمک روش دستی محاسبه شود.
بهترین و دقیق ترین روش برای این کار استفاده از نرم افزار safe می باشد. دال یک طبقه باید مدل شود و کفایت
آن از لحاظ کنترل خیز و میلگرد مورد نیاز در این برنامه کنترل شود
در آئین نامه بتن ایران ضخامت دال:
برای دال هائی که ۴ طرف آنها پیوسته میباشد: T(min) =O/180
برای دال هائی که ۴ طرف آنها آزاد باشد : T(min) = O/140
برای دو طر ف آزاد میانگین خواهیم گرفت

۴-
بارگذاری:
برای براورد بار دیوارهای داخلی ۱۰ سانتی متری ابتدا وزن کل پارتیشن ها ی طبقه محاسبه شده سپس این وزن
روی سطح طبقه پخش می شود.
بار دیوارهای جانبی نیز مستقیما روی تیر های جانبی پخش می شود

۵-
بارگذاری جانبی زلزله
مطابق آیین نامه ۲۸۰۰ میتوان زمان تناوبی سازه را به میزان حداکثر ۲۵% افزایش داد مشروط به اینکه از زمان تناوبی محاسباتی (تئوری) بیشتر نشود
(!)
زمان تناوبی تجربی :T= 0.07x (h) 0.75 (بتنی)
که منظور ضرب این مقدار در عدد ۱٫۲۵ می باشد

۶-
در معرفی مشخصات مصالح
الف) مبنای برنامه برای تقسیم بار سقف فاصله مرکز تا مرکز می باشد اما بار واقعی از بر تیر تا بر تیر قرار دارد
ب) برنامه ETABS وزن تیر ها و ستون ها را بر مبنای فاصله مرکز تا مرکز آنها محاسبه می کند و وزن ناحیه فصل مشترک تیر و ستون دو بار محاسبه می شود که برای حل این مشکل طبق زیر عمل می کنیم:
وزن دال به طور کامل محاسبه می شود و در عوض وزن تیر را به نسبت ناحیه مشترک آن با دال کاهش می دهیم .در مورد ناحیه باقی مانده ک
ه بین تیر و ستون مشترک است ،فرض میکنبم این ناحیه جزء تیر می باشد و اثر کاهش آن روی [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] خواهیم دید[مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]
یک راه حل برای رفع این مشکل اصلاح جرم واحد حجم و وزن واحد حجم تیر ها و ستون ها می باشد در واقع این کار به معنی تعریف چند نوع مصالح می باشد.

 

W = (0.60/0.80) x 2400=A وزن واحد حجم اصلاح شده تیر
W = [5.00/(5.80-0.60)] x 2400= B kg/m 3
وزن واحد حجم اصلاح شده ستون
و به همین ترتیب جرم اصلاح شده تیر را حساب میکنیم
حال این این اعداد یعنی ,.. A,B را در پنجره Material Property Data وارد میکنیم
معمولا می توان از اثر اختلاف ارتفاع ستون چشم پوشی کرد ولی در مورد تیر قابل اغماض نیست
این مشکل در سازه های بتنی با مقاطع بزرگ به شدت در آنالیز و طراحی دخیل میباشد اما در سازه هایی با مقاطع کوچک و نیز سازه های فولادی چندان تأثیری ندارد.

۷-
معرفی مقاطع:
در جعبعه Reinforcement Data اگر مقادیر آرماتور در دو انتها تعیین شود طراحی دقیق تر خواهد شد در غیر این صورت Etabs خودش محاسبه میکند.

۸-
معرفی مقطع دال:
در صفحه Wall/Slab section برای دال های مسطح ضخامت غشائی با ضخامت خمشی همواره برابر است(برابر ضخامت خود دال)
المان دال سه حالت میتواند داشته باشد:
Shell :
رفتار کامل صفحه، در این حالت تمام درجه های آزادی فعال می باشد
Membrane :
رفتار صرفا غشائی در این حالت درجات آزادی درون صفحه ای فقط آزادند یعنی (سه درجه آزادی دارند)
Plate :
صرفآ خمشی در این حالت تنها درجات آزادی برون صفحه ای فعال هستند و بقیه غیر فعال

۹-
معرفی حالات بار استاتیکی:
بنا بر آئین نامه ۲۸۰۰ در ساختمان با اهمیت زیاد باید اثر پیچش تصادفی لحاظ شود.

۱۰-
حالت بار ویژه WALL)) برای معادل سازی جرم و بار نیز باید معرفی شود. (توضیح در زیر)

۱۱-
اگر زمان تناوبی سازه از ۰٫۷۰ بیشتر باشد باید اثر نیروی شلاقی لحاظ شود.

۱۲-
امکان معرفی ضریب زلزله به سازه وجود دارد، اما در صورت معرفی ضریب زلزله (بدون استفاده از آئین نامه های موجود ) اثر نیروی شلاقی لحاظ نمی شود.
گزینه توزیع نیروی زلزله با معرفی ضریب زلزله User Coefficient می باشد ، یکی از راه های رفع این مشکل این است که توزیع نیروی زلزله به صورت دستی محاسبه و به برنامه معرفی شود .
راه حل دیگر که مناسب تر به نظر می رسد استفاده از آئین نامه UBC 94 می باشد ، به راحتی می توان پارامتر های آئین نامه ۲۸۰۰ را با آئین نامه UBC94 معادل کرد :
به تشریح چگونگی این موضوع می پردازیم:
اگر ضریب بازتاب را در دو آئین نامه فوق با هم معادل کنیم تمامی ضرایب حذف شده و به رابطه زیر می رسیم
S = T0 0.66
که ضریب T0 برای ما آشناس (۲۸۰۰) حال اگر ضریب بازتاب از ۲٫۵ کوچکتر باشد بدون هیچ مشکلی از UBC94 استفاده می کنیم اما در غیر این صورت ضریب را در نسبت ۲٫۵ به C ی محاسبه شده توسط آئین نامه UBC ، ضرب کرد.

۱۳-
در Define menu>Static load cases>1994 UBC seismic Loading
اگر در تعریف و قرار دادن “S” به مشکل برخوردیم یعنی اگر عدد به دست آمده دارای بیش از دو رقم اعشار باشد،می توانید به دلیل خطی بودن رابطه ضریب اهمیت (ا) با “S” جای این دو را عوض کنید .

۱۴-
در پنجره Define static load case names ضریب Self WeightMultiplier که ضریب لحاظ کردن وزن اسکلت سازه می باشد تنها برای بار مرده ۱ است و برای دیگر حالات بار صفر میباشد .

۱۵-
در جعبه define mass source تعریف حالت بار WALL در واقع بار نیست و برای در نظر گرفته شدن نصف دیوار زیر طبقه بام معرفی می شود.
بار نصف دیوار زیر طبقه بام صرفا جهت محاسبه جرم معرفی میشود .این قسمت از دیوارهای بام، بار نیست ولی جرم است و باید در محاسبات جرم دخالت داده شود ، یادمان باشد که در مورد دیوارهای پارتیشن هم باید این موضوع را رعایت کنیم یعنی دیوار پارتیشن جزء بار مرده طبقه بام نیست اما نصف بار پارتیشن باید در جرم آن لحاظ شود .

۱۶-
یادمان باشد که opening سقفی است که سختی ندارد اما میتواند بار سطحی تحمل کند.

۱۷-
در اختصاص نواحی صلب انتهائی در جعبه Frame End Length Offsets توصیه می شود به جای کل ناحیه صلب تنها نصف آن از طول انعطاف پذیر کسر شود (Rigid-zonefactor =0.50)[مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]

۱۸-
مطابق آئین نامه ACI باید ترکخوردگی مقاطع بتنی در طراحی در نظر گرفته شود.
تحلیل ∆ P- در سازه های بتنی باید با لحاظ کردن اثرات ترکخوردگی مقاطع انجام شود
مطابق آئین نامه ACI ممان اینرسی ستون ها در سازه های بتنی باید در ۰٫۷۰ و در تیر ها در ۰٫۳۵ ضرب شود تا اثر ترک خوردگی در محاسبات لحاظ شود” .

۱۹-
معرفی دیافراگم صلب درجات آزادی را کاهش می دهد .در صورت معرفی دیافراگم برای یک طبقه آن طبقه سه درجه آزادی خواهد داشت.

۲۰-
طراحی مدل:
وقتی سازه بر اساس ضوابط شکل پذیری ویژه (ACI) طراحی می شود موارد زیر کنترل توسط ETABS کنترل خواهد شد
کنترل میلگرد طولی تیر ها
کنترل مفایت ظرفیت مقطع ستون ها
کنترل جاموت مورد نیاز در تیرها و ستون ها
کنترل ظرفیت اتصال تیر به ستون ها
منترل ضابطه ستون قوی- تیر ضعیف
اما ضوابط و معیارهای اجرائی کنترل نخواهد شد به عنوان مثال برنامه مواردزیر را کنترل نخواهد نمود
جاشدن میلگرد در عرض تیر ها
همپوشانی میلگرد در ستون ها
طول مهاری در تیر ها و ستون ها .

۲۱-
یادمان باشد پیش فرض برنامه برای طراحی بر اساس شکل پذیری ویژه Special می باشد.
در بازنگری خروجی ها بک نکته اساسی این است که اگر در نمایش نسبت نیروی موجود به ظرفیت ستون عدد نمایش شده بزرکتر از ۱٫۰ باشد ، باید مقطع بزرگتر شود

دیدگاه‌تان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *