Flame چیست؟

«بی گمان Flame را می توان یکی از پیچیده ترین تهدیداتی بدانیم که جهان رایانه ها تا به امروز به خود دیده است. این نرم افزار خرابکارانه دیدگاه نوینی از جنگ سایبری و جاسوسی کامپیوتری را پیش روی ما می گذارد

کارشناسان Kaspersky Lab با کاوش هایی که از سوی اتحادیه بین المللی مخابرات (ITU) ترتیب داده شده بود توانستند بر بدافزار Flame پیروز شده و آن را شناسایی کنند. این برنامه خرابکارانه به طور ویژه برای شنود کامپیوتری پدید آمده و توانایی دزدیدن داده های باارزشی از این دست را دارد؛ داده های نشان داده شده روی صفحه نمایش کامپیوتر هدف، داشته های روی سیستم ها، فایل های ذخیره شده، گزارش تماس ها و حتی صدای گفتگوهای پیرامون رایانه از راه روشن کردن میکروفن آن از جمله اطلاعاتی است که Flame توانایی دزدیدن آنها را دارد. پیچیدگی و کارکرد این برنامه شنود، از تمام جنگ افزارهای سایبری که تا به امروز شناخته شده بود، پا فراتر گذاشته است.

Flame توانمندترین جنگ افزار شنود تا به اکنون است و سازمانبندی آن به گونه ای است که گمان می رود ردیابی کاری نشدنی باشد. بیشتر بدافزارهای شناخته شده، ساختاری کوچک و پنهان دارند، ولی بزرگی Flame به این بدافزار امکان می دهد که به خوبی پنهان شده و شناسایی نشده بماند. Flame با بهره گیری از روش های کارشناسانه پیشرفته ای که پیشتر تنها در بدافزار استاکس نت به کار رفته بود، کامپیوترهای هدف را آلوده می کند. گمان می رود که Flame از ماه مارس ۲۰۱۰ فعال بوده است، ولی پیش از Kaspersky Lab هیچ نرم افزار امنیتی نتوانسته است آن را شناسایی کند.

هشدار

زیان دیدگان بدافزار Flame، دامنه بزرگی از افراد حقیقی گرفته تا سازمان های دولتی و ارگانهای آموزشی هستند. Flame نرم افزاری خرابکارانه و بسیار پیشرفته است که توانایی دزدیدن انبوهی از داده های گوناگون و جورواجور را دارد.

کارشناسان کسپرسکی همچنان به بررسی Flame ادامه می دهند و باید چشم به راه بود تا ببینیم چه دست آوردهایی از این جستجوها را منتشر خواهند کرد.

چگونه برابر این تهدید ایمن بمانیم؟

آخرین ویرایش ضد بدافزار Kaspersky Lab برای کسب و کارها و کاربران خانگی همه ی گونه های شناخته شده از بدافزار Flame که با برچسب Worm.Win32.Flame شناخته می شود را شناسایی کرده و از کامپیوتر شما دور نگاه می دارد.

 

دیدگاه‌تان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *