فریم ورک FrameWork چیست ؟

یک فریم ورک FrameWork یا یک چارچوب، به برنامه نویسان کمک می کند کدهای کمتری را بنویسند و در زمان کمتری به بهترین نتیجه برسند. در چارچوب فریم ورک و دات نت و مشابه آن، ماشین مجازی جاوا، این امکان قرار دارد که برنامه نوشته شده، روی سیستم عامل های گوناگون به صورت یکسان عمل کند .

فریم ورک های برنامه نویسی

فریم ورک ها به جز نمونه های فوق که به عنوان واسطه ای میان سیستم عامل و برنامه نویس می باشد، در انواع دیگری نیز قابل مشاهده است . برنامه نویسان فارغ از زبان برنامه نویسی که با آن فعالیت می کنند با فریم ورک های برنامه نویسی مواجه اند . این فریم ورک ها که مجموعه ای از کد های از پیش آماده، کتابخانه های برنامه نویسی و قوانین توسعه ی نرم افزار هستند .

به منظور طراحی سایت با زبان php فریم ورک های متفاوتی وجود دارد. فریم ورک هایی مثل Cake PHP, Zend, Symfony, Laraval از این دست فریم ورک ها هستند . این گونه فریم ورک ها به برنامه نویسان کمک می کند بسیاری از کد های تکراری که در اکثر برنامه ها وجود دارد و مورد نیاز برنامه نویسان می باشد را بازنویسی نکنند . همچنین با قوانین موجود در فریم ورک ها، امنیت را بهبود می بخشند، سرعت توسعه را افزایش می دهند و کمک می کنند تا توسعه پذیری کد بهبود یابد .

ساختار MVC در چارچوب یا فریم ورک ها

عبارت MVC یا Model View Controllerواژه ای است که در هنگام کار کردن با فریم ورک ها مورد استفاده قرار می گیرد . این عبارت یک شکل خاص از ترکیب کد های برنامه نویسی است . در این ساختار کد های برنامه به سه بخش تقسیم می شوند . با تقسیم و طبقه بندی کدها، برنامه به صورت سه لایه مجزا از هم در می آید . برنامه نویسی لایه ای مزایای بسیاری دارد و در این مقاله نمی گنجد . تنها نکته ای که می توان در اینجا بیان کرد این است که در برنامه نویسی  MVC بخش Model  کار ذخیره و بازیابی اطلاعات را بر عهده دارد و بخش View وظیفه ی نمایش اطلاعات به کاربر را بر عهده دارد و بخش Controller دریافت اطلاعات از کاربر و پردازش را بر عهده دارد .

بسیاری از فریم ورک های برنامه نویسی شامل ابزاری به نام ORM یا Object-Relational Mapping می باشد که به منظور بهبود روش ارتباط با پایگاه داده است . در یک پاسخ کلی به این سوال که آیا استفاده از فریم ورک در برنامه نویسی خوب است یا نه؟ می توان گفت بله به طور کلی خوب است . در کاهش زمان توسعه و افزایش قابلیت توسعه پذیری مزایای بزرگی در هنگام برنامه نویسی و طراحی سایت به شما می روند . همچنین می توان در مورد فریم ورک های تحت سیستم عامل مانند جاوا و دات نت، نوشتن به یکباره و اجرا روی چندین سیستم عامل از نظر اقتصادی بسیار پر اهمیت هستند .

استفاده از فریم ورک ها به جز در مواردی خاص و برای کاربردهای ویژه، برنامه نویسی و طراحی سایت با فریم ورک می تواند گزینه ای هوشمندانه است . یک نکته مهم و کاربردی در هنگام برنامه نویسی انتخاب بهترین زبان برنامه نویسی و انتخاب صحیح فریم ورک مناسب که به دانش و تجربه ی زیادی نیازمند است .

 

دیدگاه‌تان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *