HTML5 و مزایای آن

هدف اصلی HTML5 چیست ؟ برقراری ارتباط بین کاربران است. اگرچه امروزه زبان تکامل یافته و قابلیت های HTML نظیر عناصر صوتی و تصویری گسترده شده است، نیت HTML5 چیزی جز تکامل تدریجی و منطقی زبان نوشتاری قدیمی نیست.استفاده از HTML5 به طراحان وب این امکان را می دهد که به راحتی تصاویر،فایل های صوتی و تصویری را در وب سایت ها قرار دهند.

تفاوت های HTML5

HTML5 قدمی بزرگ و رو به جلو در دنیای طراحی وب می باشد که  این امکان را برای افزایش کارایی را می دهد. این به خاطر سه دلیل مهم است که همه آنها حول محور کارایی صفحات وب شخصی می چرخند. صفحات وب به این نیاز دارند که شبیه  یک صفحات وب باشند یا به مانند صفحات وب عمل کنند.دردسترس بودن فلش به طراحان کمک می کند که محدودیت های استانداردهای HTML را برطرف کنند تا بتوانند انیمیشن و افکت های بصری در صفحات وب قرار دهند.تمامی سایت را می توان بوسیله یک فلش طراحی کرد که این اجازه را می دهد که از روش های جدید منوی ناوبری و سازماندهی صفحات استفاده کنید.

صفحات وب نیاز به این دارند که محتوای تجاری و یا شخصی را نمایش دهند.نفوذ منابع چندرسانه ای و اینترنتی به طور مؤثر ترکیبی از مطالب به اشترک گذاشته شده را خلق کرده است.وب سایت هایی نظیر Youtube و Vimeo مطالب اینترنت را برای اشتراک گذاری آماده کرده اند،در حالیکه همچنین به شکلی مخزن محتوای شخصی و شرکت ها محسوب می شوند و فعالیت دارند.

HTML5 به معنای فراری از محدودیت ها

HTML5 نمونه ای را معرفی کرده است که به نوعی فرار از محدودیت های HTML است.این زبان نوشتاری یک مجموعه کاری قویاز ابزارها را ارائه می کند که امکان خلق وب سایت هایی در مقایسه با وب سایت هایی که بوسیله فلش ساخته شده اند را می دهد.حرکت صعودی این گذار جالب توجه است به این صورت که صفحات وب می توانند نشانه گذاری شوند و صاحبان وب سایت ها می توانند کنترل نگهدی از سایت خود را دوباره بدست آورند.

 آینده HTML5

شما هنوز با HTML5 کار نکرده اید! قطعا برای این کار دلایل خود را دارید؛ این زبان هنوز بطور کامل پذیرفته نشده است،در برنامه اینترنت اکسپلورر کار نمی کند و یا این که دوست دارید کدهای XHTML بنویسید و نمی توانید. HTML5 انقلابی در دنیای وب می باشد که افقی رو به فردا برای دنیای وب است و با ظهور خود می خواهد ببیند که آیا ما آن را دوست داریم یا نه. درک زبان HTML5 سخت نیست و اگرچه قبول کردن آن به آرامی در حال صورت گرفتن است به این می ارزد  که آن را یاد بگیریم و از آن استفاده کنیم.

اساسا HTML5 ویژگیهای ترکیبی مختص به خودش را دارد که شامل تصویر و صوت و همچنین ادغام محتوای SVG.با توجه به این عناصر جدید،ترکیب کردن محتوای چندرسانه ای و گرافیکی به وب بدون نیاز به فلش و افزونه های دیگر امکان پذیر است.عناصر جدید دیگری همچون بخش،مقاله،تیتر و منو  وجود دارند که ارزش معنایی اسناد را غنی می سازند.به مزایای عمده ی HTML5 در زیر می پردازیم:

  • تقابل

وب سایت های توسعه یافته نظیر فیسبوک و توییتر به منظور دستیابی به این انیمیشن روان و ویدءو باید تعامل بسیاری داشته باشند تا به عنوان بخش جدایی ناپذیر وب سایت باشند. فلش،جاوا اسکریپت و مستندات ابزاری بودند برای رسیدن به این هدف.اما با HTML5 امکان قرار دادن تصویر و صوت،نقشه های با کیفیت بالا،نمودار، انیمیشن و بسیاری از محتوای با ارزش دیگر بدون نیاز به استفاده افزونه ها بعنوان قابلیت های زراحی شده در مرورگرها.

در این مطلب به آینده HTML5 در دنیای وب می پردازیم.  شما می توانید از همین الان شروع به یادگیری آن کنید.
HTML5
دارای ویژگی های ساختاری مانند عناصر زیر است:

<div id=”header”>

<h1>Header Text</h1>

<div id=”nav”>

<ul>

<li><a href=”#”>Link</a></li>

<li><a href=”#”>Link</a></li>

<li><a href=”#”>Link</a></li>

</ul>

</div>

</div>

همین طور که می بینید این کد واضح و آسان است اما با استفاده از HTML5 کدها و نشانه ها بسیار قابل فهم تر به نظر میرسند:

<header>

<h1>Header Text</h1>

<nav>

<ul>

<li><a href=”#”>Link</a></li>

<li><a href=”#”>Link</a></li>

<li><a href=”#”>Link</a></li>

</ul>

</nav>

</header>

  • اشکال زیبا

HTML5 این امکان را به طراحان می دهد تا از فرم های جذاب تری استفاده کنند. همچنین باعث می شود که اعتبار فرم ها مانند فرم های موجود در HTML شود و نیاز به جاوا اسگریپت را کاهش می دهد. با توجه به این ویژگی ورودی های متنی متفاوت به وجود آمده و برای هر هدف زمینه خاصی تعریف می شود.

  • ثباتهمین طور که وبسایت ها خود را با اجزای HTML5 سازگار می کنند، ثبات بیشتری را در زمینه کدگذاری HTML در صفحات وب مشاهده می کنیم. این ویژگی به طراحان و توسعه دهندگان وب این امکان را می دهد که به اسانی از ساختار سایت اطلاع پیدا کنند.
  • بهبود در دسترسی

HTML5 به دو دلیل دسترسی به سایت ها را آسان می کند: معنا شناسی و ARIA. عناوین HTML5 مانند <header>, <footer>,<nav>, <section>, <aside>و غیره

به خوانندگان وبسایت این امکان را می دهد که به راحتی به مطالب دسترسی پیدا کنند. با استفاده از تگ های معنایی، خوانندگان وبسایت می توانند با HTML casino online آشنا شده و همچنین تجربه بهتری برای استفادهه کنندگان از آن فراهم می کند.

  • پشتیبانی از عناصر غنی رسانه ای

دیگر نیازی به فلش پلیر و دیگر نرم افزارهای اجرای فایل های رسانه ای ندارید. در گذشته دریافت و اجرای فایل های صوتی کابوسی برای کاربران به حساب می امد اما HTML5 این امکان را می دهد تا بدون نیاز به تگ های پلاگین، فایل های صونی و تصویری را اجرا کنید. به مثال زیر توجه کنید:

<videoposter=”myvideo.jpg”controls>
<sourcesrc=”myvideo.m4v”type=”video/mp4″/>
<sourcesrc=”myvideo.ogg”type=”video/ogg”/>
<embedsrc=”/to/my/video/player”>

  •  برنامه ذخیره آفلاین

HTML5 طراحان وب را قادر می سازد که اطلاعاتی را که مرورگر باید ذخیره کند تعیین کنند و برنامه ای را در اختیار آنان قرار می دهد تا کاربران بتوانند صفحه ای را که قبلا بازدید کرده اند را حتی در صورتی که آفلاین باشندملاحظه کنند. این ویژگی باعث می شود که بارگذاری صفحات سریع تر انجام شود.

  • ذخیره سازی دقیق تر

کوکی ها به منظور ردیابی داده های کاربران برای مدت های طولانی استفاده می شوند اما انها نیز محدودیت هایی دارند. HTML5 این موضوع را با استفاده از با مفهومی به نام ذخیره سازی مکانی برطرف کرده است. از مزایای آن نسبت به کوکی ها میتوان به امنیت و اجرای بهتر اشاره کرد همچنین داده ها حتی با وجود بستن مرورگر قابل دسترسی هستند.

  • موبایل و موقعیت جغرافیایی

امروزه تلفن های همراه در سرتاسر دنیا مورد استفاده قرار می گیرند. با توجه به استفاده مخاطبان از مرورگرهای موبایل خود، امکان بازدید بیشتر از سایت شما وجود دارد. در حال حاضر و با وجود منسوخ شدن استفاده از فلش باری موبایل، HTML5 کاربردی ترین وسیله برای ایجاد سایت ها و برنامه های موبایل است. با استفاده از HTML5 میتوانید موقعیت جغرافیایی را شناسایی کنید.

مطالب بالا تنها بررسی کلی از مزایای HTML5 به حساب می آید و طی چند سال آینده این برنامه به صورت فراگیر خواهد شد. در اینجا به بررسی تعدادی از محدودیت های HTML5 می پردازیم:
تمام وعده های HTML5 به طور کامل محقق نشده است.
تیم پشتیبانی قبل از نهایی کردن HTML5 باید تعدادی از موانع را برطرف کنند.
ناسازگاری با اینترنت اکسپلورر
تغییر سریع HTML5 و عدم استفاده گسترده کاربران از برنامه های HTML5
• HTML5
در زمینه موبایل به سرعت پیشرفت کرده است. آیا با وجود اینکه تمام مراحل HTML5 به پایان نرسیده و مورد تایید قرار نگرفته، می توان ریسک کرد و برای آن سرمایه گذاری کرد؟
باید به این نکته اشاره کرد که با وجود این محدودیت ها آینده در اختیار HTML5 خواهد بود. با توجه به توسعه روزافزون HTML5 شرکت های بیشتری از آن استفاده خواهند کرد.

دیدگاه‌تان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *