نرم افزار پروجکت

اما کار با نرم افزار Microsoft Project نیاز به آموزش دارد و بدون داشتن اطلاعات اولیه نمیتوان با آن کار کرد.

در این مطلب آموزش کامل نرم افزار پروجکت ۲۰۱۶ را برای کاربران سایت آماده کرده ایم. با کمک این مجموعه کار با پروجکت ۲۰۱۶ را به صورت کامل یاد خواهید گرفت

مایکروسافت آفیس پروجکت سرور یک راهکار مدیریت پروژه است که توسط شرکت مایکروسافت تولید شده است. این راهکار از مایکروسافت شیرپوینت به عنوان زیرساخت استفاده می کند و از مایکروسافت پروجکت (MSP) به عنوان رابط کاربری محیط دسکتاپ (ویندوز) پشتیبانی می کند. همچنین می توان از طریق مرورگر به نسخه تحت وب پروجکت به نام PWA متصل شد.

بررسی اجمالی

مایکروسافت قابلیتهای پروجکت (MSP) را با ارایه پروجکت سرور و نسخه تحت وب پروجکت به نام PWA به شکل چشم گیری گسترش داد. مایکروسافت پروجکت سرور اطلاعات پروژه ها را در یک پایگاه داده SQL مرکزی ذخیره سازی می کند و از دسترسی غیر مجاز و خرابی های احتمالی محافظت می نماید. کاربر ادمین پروجکت سرور می تواند میزان دسترسی کاربران را کنترل و مدیریت کند.

مرکز پروژه امکان گزارش گیری از اطلاعات پروژه های یک سازمان را در سطح پروژه فراهم می کند. مدیران پروژه می توانند وارد جزییات یک پروژه شوند. امکان تعریف فیلد سفارشی سازمانی برای وظایف، پروژه ها و منابع وجود دارد. (این امکان در مایکروسافت پروجکت (MSP) نیز برای یک پروژه وجود داشت.)

مدیر پروژه نیاز دارد بتواند وظایف پروژه را بین اعضای تیم توزیع کند و در خصوص طرح های پروژه با آنها تعامل نماید. توزیع وظایف پروژه بین اعضای تیم از طریق صفحه نخست PWA انجام می شود. اعضای تیم می بایست آخرین وضعیت وظایفی که به آنها محول شده است را به اطلاع مدیر پروژه برسانند. مایکروسافت پروجکت امکان تعامل الکترونیکی بین اعضای تیم و مدیران پروژه را فراهم کرده است و اعضای تیم می توانند وضعیت وظایف شان را از طریق PWA و لیست وظایف من و یا برگه کار (time sheet) به روز نمایند.

امکان آنالیز حجم کار قابل انجام توسط منابع پروژه، هم در سطح پروژه و هم در سطح منبع در “مرکز منابع” مایکروسافت پروجکت سرور فراهم شده است. این قابلیت سازمان ها را قادر می سازد منابع مورد نیاز در آینده را پیش بینی کنند و از منابع موجود به شکل موثری استفاده نمایند.

تعریف نماها در PWA نسبت به مایکروسافت پروجکت (MSP) بسیار ساده تر و قوی تر شده است. پروجکت سرور سفارشی سازی های مربوط به تقویم ها، نماها، جدول ها، فیلترها و فیلدها را در یک ناحیه جامع سازمانی (Enterprise Global area) ذخیره سازی می کند و هر بار که کاربران پروجکت (MSP) را مجددا باز کنند آخرین نسخه ذخیره شده در این ناحیه  سازمانی را دریافت میکنند و بدین ترتیب از تغییرات ناخواسته در استاندارد سازیهای سازمانی محافظت می شود.

پروجکت سرور ۲۰۰۷

در معماری پروجکت سرور ۲۰۰۷ نسبت به نسخه های قبلی تغییرات مشخصی ایجاد شد.

نسخه ۲۰۰۳ از پروجکت سرور از ODBC برای اتصال به سرور استفاده می کرد. که برای شبکه هایی با پهنای باند کم و یا تاخیر شبکه زیاد مشکل ایجاد می نمود.

در نسخه ۲۰۰۷ پروجکت سرور از SOAP برای ارتباط با سرور استفاده شد. اگر چه این روش برای شبکه هایی با پهنا باند کم و یا تاخیر زیاد مناسب بود، اما باعث ایجاد پیچیدگی های جدیدی شد که بایستی توسط مدیر سیستم کنترل می شد. به صورت مشخص یک job در صف اجرا می توانست باعث بلاک شدن دیگر jobها شود و مانع از کامل شدن آنها گردد. وجود صف ها در پروجکت این مزیت را داشت که کاربر می توانست از کش محلی استفاده کند. بدین معنی که در زمانی که به سرور وصل نبود نیز می توانست روی پروژه کار کند.

نسخه ۲۰۰۷ پروجکت سرور دارای ۱۴ مکعب OLAP بود که برای تحلیل داده ها مورد استفاده قرار میگرفت و این یک بهبود بزرگ نسبت به نسخه ۲۰۰۳ بود که تنها یک مکعب OLAP داشت.

پروجکت سرور ۲۰۱۰

مایکروسافت پروجکت سرور ۲۰۱۰ ریبون را به رابط کاربری اضافه کرد. ریبون ها در دیگر محصولات آفیس مانند مایکروسافت پروجکت (MSP) و PWA نیز قرار گرفتند. از دیگر قابلیتهای این نسخه می توان به پروجکت پورتفولیو سرور ( Project Portfolio Server) نیز اشاره کرد که ترکیبی از نمای “خط زمان” و نمایش گرافیکی از وظایف کلیدی و مایل استون های پروژه ها است. نمای دیگری که به مدیریت منابع پروژه کمک می کند برنامه ریز تیم(Team Planner) نام دارد که نمای گرافیکی از وظایف منتسب شده به منابع را نمایش می دهد. برنامه ریز تیم وظایف زمانبندی نشده و منتسب نشده را نیز نشان می دهد.

در این نسخه دو تغییر در نام پروجکت سرور نیز ایجاد شد. عبارت “آفیس” از ابتدای نام پروجکت سرور برداشته شد. و “Project Web Access” به “Project Web App” تغییر نام داده شد. که البته همچنان مخفف آن یعنی PWA بین کاربران رواج دارد.

پروجکت سرور ۲۰۱۳

تغییرات اساسی در نسخه ۲۰۱۳ شامل افزایش کارهایی قابل انجام توسط نسخه وب البته ساده سازی استفاده از سیستم بود:

– در این نسخه از شیرپوینت ۲۰۱۳ به عنوان زیرساخت استفاده شد. رابط کاربری نسخه وب پروجکت (PWA) به صورت مدرن طراحی شد.

– معماری پایگاه داده تغییر داده شد و به جای استفاده از ۴ دیتابیس از یک دیتابیس با ۴ شما schema استفاده شد. به این صورت که چهار ناحیه ذخیره سازی (پیش نویس، منتشر شده، گزارشات و آرشیو) به یک ناحیه ذخیره سازی با یک فیلد مشخص کننده وضعیت جایگزین شدند. این تغییر معماری باعث کاهش هزینه های مدیریت پایگاه داده شد و همچنین نسخه وب پروجکت دیگر محدود به پروژه های منتشر شده نمی شد.

– امکان استفاده مستقیم از گزارشات از طریق آدرس URL آنها فراهم شد. و دیگر نیازی به مراجعه به رابط کاربری پروجکت برای استفاده از گزارشات نبود.

– به دلیل استفاده از زیرساخت شیرپوینت، کاربرانی با نقش SysAdmins و اعضای تیم پروژه برای مشاهده اطلاعات پروژه و مدیریت دستری کاربران نیازی به استفاده از پروجکت ندارند.

پروجکت سرور ۲۰۱۳ و مایکروسافت پروجکت ۲۰۱۳ با نسخه های قبلی پروجکت سرور همخوانی ندارند. پروجکت سرور ۲۰۱۳ فقط مایکروسافت پروجکت پرو ۲۰۱۳ را پشتیبانی می کند و مایکروسافت پروجکت پرو ۲۰۱۳ فقط به پروجکت سرور ۲۰۱۳ متصل می شود. 

پروجکت سرور ۲۰۱۶

نسخه منتشر شده از پروجکت سرور ۲۰۱۶ خیلی مشابه با نسخه ۲۰۱۳ این محصول است. در این نسخه مایکروسافت تمرکز ویژه ای روی مدیرت منابع داشته است. تا قبل از این نسخه مایکروسافت پروجکت دارای امکان برنامه ریزی منابع برای مدیران تیم بود، اما مزایای آن محدود بودند. در نسخه ۲۰۱۶ پروجکت قابلیتی به نام Resource Engagements معرفی شده است که برای پشتیبانی بهتر از تعامل بین مدیران پروژه و مدیران تیم طراحی شده است. همچنین برنامه ریزی منابع از PWA به مایکروسافت پروجکت (MSP) منتقل شده و قابلیتهای آن گسترش داده شده اند.

تا قبل از این نسخه فقط از یک خط زمان در پروجکت سرور پشتیبانی می شد. اما در پروجکت ۲۰۱۶ شما می توانید چندین خط زمان تعریف کنید.

 

دیدگاه‌تان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *