الکسا( Alexa ) چیست ؟

الکسا چگونه کار می‌کند؟

آمار و اطلاعاتی که در این سایت به نمایش در می‌آید توسط نوار ابزار مرورگر این شرکت جمع‌آوری و به وبسایت اصلی ارسال می‌گردد. به عبارت دیگر آمار ارائه شده در این سایت بر اساس بازدیدهایی است که نصب کنندگان نوار ابزار این شرکت از سایت‌های مختلف به عمل می‌آورند.

همچنین دارندگان سایت می‌توانند کدهای آمارگیر الکسا را در سایت خود نصب کنند تا آماره ارائه شده مربوط به سایت‌شان دقیق‌تر مورد محاسبه قرار گیرد.

وبسایت الکسا اعلام کرده که علاوه بر آمار جمع‌آوری شده از طریق نوار ابزار مرورگر، اطلاعات خود را از منابع دیگری نیز جمع‌آوری می‌کند. البته اطلاعات فنی بیشتری در این خصوص ارائه نشده است.

اهمیت رتبه الکسا

به دلیل محدود بودن منبع آمارگیری الکسا و همچنین امکان تقلب آسان و فراگیر در نتایج با ایجاد بازدیدهای غیرواقعی، استناد به آمار الکسا مخصوصا برای سایت‌های در ابعاد کوچک و محلی از اعتبار کافی برخوردار نیست. آمار الکسا برای سایت‌هایی که در ابعاد بزرگ و جهانی فعالیت می‌کنند و روزانه هزاران و میلیون‌ها کاربر دارند می‌تواند قابل پذیرش و استناد باشد.

اثر رتبه الکسا در سئو سایت

رتبه‌ی الکسا تنها از جهت ارزیابی انسانی ممکن است قابل استفاده باشد و این رتبه‌بندی اثری روی دیدگاه موتورهای جستجو از جمله موتور جستجوی گوگل نسبت به سایت مورد نظر نخواهد داشت.

با توجه به آنچه در مورد الکسا و رتبه‌ی الکسا گفته شد، ارتباط مستقیمی میان رتبه‌ی الکسا و رتبه‌ی گوگل وجود ندارد. در نتیجه بالا یا پایین بودن این رتبه در سئو سایت اثری نخواهد داشت.

کاربرد رتبه الکسا

با توجه به شیوه‌های موجود در ایجاد رتبه‌های جعلی در Alexa، این رتبه تنها در مورد سایت‌های برتر و با رتبه‌های بالا قابل استناد است. بررسی رتبه‌ی سایت‌های پربازدید در ابعاد کشوری و بین‌المللی ممکن است علاقه و سلیقه‌ی مخاطبان را آشکار کنند و این اطلاعات ابزاری باشد برای تولید، کار و فعالیت و همچنین برنامه‌ریزی برای کسب و کارهای اینترنتی.

استفاده از نتایج و رتبه‌ی الکسا برای تصمیم‌گیری در مورد اعتبار یا عدم اعتبار وبسایت‌های تجاری با بازدید متوسط و پایین ممکن است با خطای زیادی همراه باشد.

تقلب در رتبه بندی الکسا

برخی از سایت‌ها و به طور خاص سایت‌های تبلیغاتی برای فریب مشتریان و جذب آگهی با قیمت‌های بالا، با روش‌هایی از جمله خرید آگهی‌های پاپ آپ و شرکت در سایت‌های ایجاد کلیک به روش‌های دیگر، رتبه‌ی خود در سایت الکسا را به صورت غیرواقعی افزایش می‌دهند. توجه به Bounce rate و فهرست سایت‌هایی که مخاطبان پیش از آمدن به این سایت در آن بوده‌اند، تقلب‌های احتمالی در رتبه‌ی الکسا را نمایان خواهند کرد.

 

دیدگاه‌تان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *