تفاوت بین فایل های MSI و EXE در چیست ؟

یک فایل MSI یک فایل اجرایی جدید برای سیستم عامل های مایکروسافت است که با استفاده از آن می توان یک نرم افزار را نصب ، نگهداری و حذف کرد . واژه MSI از Microsoft Installer گرفته شده است که امروزه به آن Windows Installer می گوییم. فایل های MSI در واقع یک فایل خالی نیستند و می توان گفت مجموعه ای از فایل های ، یا بسته ای از فایل های اطلاعاتی و اجرایی هستند که بصورت مجتمع در یک محل جمع شده اند و تشکیل یک بسته اجرایی MSI کامل را داده اند. فایل های MSI معمولا در بسته خود یک فایل اجرایی با پسوند EXE دارند تا از طریق آن بتوانند نرم افزار مربوطه را اجرا کنند. بسته های نرم افزاری MSI معمولا در نرم افزارها و بسته های بروز رسانی شرکت مایکروسافت مورد استفاده قرار می گیرند. زمانیکه شما بر روی یک فایل MSI دابل کلیک می کنید ، پنجره Windows Installer باز می شود و شروع به باز کردن محتویات بسته در محلی می کند که شما در هنگام نصب تعیین کرده اید ، البته ممکن است در همین حین Shortcut های مربوط به نرم افزار نیز در محل های مختلف سیستم عامل ایجاد شود.

فایل های MSI بر روی سیستم عامل MAC قابل اجرا نیستند و برای اجرای این فایل ها بر روی سیستم عامل MAC بایستی آنها را با استفاده از نرم افزار Convertor مربوطه تبدیل کنید. یکی از مهمترین مواردی که در خصوص فایل های MSI وجود دارد این است که این فایل ها قابلیت ایجاد کردن سیستم خودکار نصب یا Unattended Installation را دارند. شما می توانید کاری کنید که نرم افزار شما بدون اینکه از شما سئوالی بپرسد بر روی سیستم شما نصب شود. از دیگر مزیت های این بسته این است که دارای رابط گرافیکی استانداردی است که قابلیت دلخواه سازی نیز دارد ، شما با استفاده از بسته های MSI قابلیت On Demand Installation را نیز خواهید داشت ، بدین معنی که قسمتی از نرم افزار را نصب کنید و باقیمانده را به محض اینکه بر روی آیکن آن کلیک کردید از اینترنت دانلود و نصب کنید. توجه کنید که فقط فایل های MSI قابلیت بازیابی و تعمیر نرم افزار نصب شده را دارند و بسته های دیگر نصب نرم افزار این قابلیت را ندارند. شما به محض اینکه در هنگام نصب یا بعد از نصب یک بسته نرم افزار MSI دچار مشکل شوید براحتی می توانید با استفاده از گزینه Repair نصب نرم افزار مربوطه را بدون نیاز به حذف آن مجددا انجام دهید.

فایل های EXE مخفف فایل های Executable یا قابل اجرا هستند ، این فایل ها دارای پسوند exe می باشند. فایل های Exe معمولا دارای ساختار پیچیده و Package ای نیستند و بصورت یک تک فایل اجرا می شوند. توجه کنید که یک فایل MSI می تواند شامل چندین فایل exe باشد. فایل های EXE می توانند تعامل بسیار خوبی با سیستم برقرار کنند زیرا مستقیما با فایل های اصلی نرم افزار کار می کنند اما فایل های MSI بصورت واسط با فایل های نرم افزار ارتباط برقرار می کنند. ساختار فایل های Exe از گذشت ها مورد استفاده بسیاری از سیستم عامل ها بوده است و تقریبا اکثر سیستم عامل ها می توانند از این نوع پسوند پشتیبانی کنند اما بصورت ویژه این نوع پسوند برای سیستم عامل های DOS و OpenVMS و سیستم عامل ویندوز و Symbian طراحی شده اند. برخی از فایل های exe شامل محتویاتی در درون خود هستند که به منابع یا Resource معروف هستند این منابع می تواند عکس ها یا آیکن هایی باشد که در هنگام نصب نرم افزار شما می توانید آنها را مشاهده کنید. برخلاف فایل های MSI که می توانند جوابهای شما به سئوالات حین نصب نرم افزار را به خاطر داشته باشند ، فایل های Exe این قابلیت را ندارند و نمی توان برای آنها جواب های از پیش تعیین شده یا Answer File ایجاد کرد ، همیشه برای نصب یک نرم افزار Exe بایستی گزینه های OK و Next را کلیک کنید. توجه کنید که مناسبترین و بهترین گزینه برای مهاجمین و ویروس ها استفاده از فایل های Exe می باشد ، این فایل ها براحتی می توانند برای اجرا و انتشار ویروس ها مورد استفاده قرار بگیرند که البته در همین حین فایل های MSI کمتر مورد استفاده قرار می گیرند.

انتخاب بین بسته های Exe و Msi کاملا بستگی به این دارد که برنامه نویس چه چیزهایی را قرار است در بسته نصب نرم افزار خود قرار بدهد. در عین حالی که فرآیند ساختن فایل های Exe سریعتر است شما می توانید نرم افزار خود را با بسته MSI ارائه کنید که هم استاندارد باشد و هم قابل اعتماد ، توجه کنید که در شبکه های مایکروسافت فقط شما می توانید بسته های نرم افزاری با پسوند MSI را نصب کنید و از نصب درست آنها با توجه به شرایط گفته شده اطمینان حاصل کنید ، هر چند از فایل های Exe نیز تا حدودی با قالبی به نام zap پشتیبانی می شود اما واقعا این بسته ها قابل اتکا نیستند . نکته دیگر اینکه تلاش نکنید یک بسته نرم افزاری Exe را به MSI تبدیل کنید که بتوانید در شبکه از آن استفاده کنید ، بسته های MSI بایستی از طرف خود شرکت سازنده به این شکل ایجاد شده باشند ، امیدوارم مورد توجه شما قرار گرفته باشد ، شما نیز ما را از دانش خود بهره مند سازید . ITPro باشید.

 

 

دیدگاه‌تان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *