منظور از تست OTDR کابل های فیبر نوری؟


به کمک یک دستگاه OTDR می شود ایرادات، از قبیل پارگی ها، و آسیب دیدگی های فیبر را دید و محل آن را مشخص کرد.
علاوه بر این نمودارهای مسیر فیبر نوری نصب شده ذخیره می شوند تا در آینده اگر دچار مشکل گردید بتوان از آن استفاده نمود. در صورت ایراد، سیستم فیبر نوری تعمیر و بازیابی آن از هزینه بالایی برخوردار خواهد بود .
 OTDR
در طول موج های بیشتر از ۱۵۵۰ nm و ۱۶۲۵ nm کار می کند.
دستگاه OTDR دارای ۲ مدل رایج می باشد که در زیر به شرح آنها می پردازیم

 OTDR با تمام امکانات
این نوع دستگاه نسبت به مدل های دیگر بزرگتر، سنگینتر می باشد.. معمولا این دستگاه ها یک قالب اصلی دارند که می توانند برای انجام بسیاری از اندازه گیری های فیبر تجهیز شوند. همچنین دارای صفحه نمایش رنگی بزرگ می باشند. این مدل بیشتر در آزمایشگاه ها و اندازه گیری های دشوار فیبر استفاده می شوند. منبع تغذیه بیشتر این دستگاه ها جریان AC و یا باطری می باشد.
 OTDR
دستی و جستجوگر شکستگی در فیبر
این نوع دستگاه دستی و در ابعاد کوچک و به منظور جستجوی شکستگی یا عیب یابی شبکه های فیبر طراحی شده اند که اغلب از باطری استفاده می کنند.هم چنین ارزان قیمت و سبک وزن بوده و استفاده از آن آسان می باشد. در واقع این دستگاه می تواند داده های ابتدایی را تجزیه تحلیل کنداین دستگاه ها اغلب می توانند در ارتباط با نرم افزار های مبتنی بر pc برای انجام جمع اوری اطلاعات و تجزیه و تحلیل داده های پیچیده استفاده شوند.
هدف این دو دستگاه این است که برای کارشناسان فنی ارزان و به عنوان ابزاری استاندارد باشد.
روش کار:
بر خلاف نیرو سنج و منبع آزمایش فیبر نوری که اتلاف کابل فیبر نوری را مستقیما اندازه گیری می کنند،  OTDR به طور غیر مستقیم کار می کند. ،. به طور کلی تست OTDR از یک اثر نوری منحصر به فرد از فیبر برای اندازه گیری غیر مستقیم استفاده می کند.
بزرگترین عامل اتلاف فیبر نوری پراکندگی می باشد. در فیبر، نور در تمام جهات پراکنده می شود که شامل بعضی از پراکندگی ها به سمت منبع نیز می باشد که در اینجا نشان داده شده است . OTDR از این نور پراکنده شده به عقب برای ایجاد اندازه گیری طول به وسیله انعکاس نور از کانکتور ها یا شکستگی انتهای فیبر ها، استفاده می کند
OTDR
 همیشه با یک کابل راه اندازی استفاده می شود و ممکن است از یک کابل دریافت هم استفاده کند. که به OTDR اجازه می دهد بعد از اینکه پالس آزمایشی به سمت فیبر ارسال شد آن را حل و فصل کند و یک ارتباط مرجع را برای اولین ارتباط در کابل آزمایشی جهت تعیین اتلاف آن فراهم می کند. کابل دریافت ممکن است در مسیر های طولانی جهت ایجاد امکان اندازه گیری اتصال در پایان کابل مورد آزمایش، استفاده شود.

دیدگاه‌تان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *