مبدل فیبر نوری -مدیاکانورتور- چیست؟


برای مثال اگر یک سیگنال اترنت وارد فرستنده فیبر نوری شود، همین سیگنال اترنت در آن سوی فیبر نوری از طرف گیرنده دریافت شده و به همان صورتی که بود به شما تحویل داده میشود. همین روند برای سیگنالهای دیتا مانند RS232 و Rs485 و Rs422 و به همان خوبی برای سیگنالهای دوربین های CCTV نیز صدق میکند. مدیا کانورترها به صورت جفت می باشند که یکی در ابتدا و دیگری در انتهای لینک فیبر نوری قرار می گیرند.

رایج ترین نوع مدیا کانورتور دستگاهی است که به عنوان فرستنده و گیرنده، در شبکه های زوج بهم تابیده مسی (UTP)، سیگنال های الکتریکی را به امواج نور مورد استفاده در شبکه فیبر نوری تبدیل می کند.
اتصال فیبر نوری زمانی ضرورت پیدا می کند که فاصله بین دو دیوایس شبکه از محدوده ی انتقال کابل مسی فراتر رفته است. با استفاده از مبدل های فیبر نوری این امکان فراهم می شود تا دو دیوایس شبکه با پورت مس و در فواصل طولانی از طریق کابل فیبر نوری به هم متصل شوند.
مدیا کانورتورها همچنین برای تبدیل فیبر به فیبر در تبدیل فیبر Multi mode به فیبر single mode و تبدیل لینک dual fiber به single fiber جهت انتقال دوطرفه داده ها مورد استفاده قرار می گیرد.علاوه بر این، کانورتورهای فیبر نوری جهت تبدیل طول موجها در مالتی پلکس تقسیم طول موج(WDM) نیز کاربرد دارند.
مدیا کانورتورها معمولاً دارای پروتکل خاصی بوده و برای طیف گسترده ای از شبکه ها با نرخ داده ی مختلف قابل استفاده می باشند. مبدل ها در لایه ی فیزیکی و یا در لایه ۲ شبکه قرار دارند، مبدل هایی که در لایه دوم قرار می گیرند قابلیت نرخ سوئیچینگ و سایر ویژگی های پیشرفته را ارائه می دهند.

مزایای تکنولوژی مدیا کانورتور

پیچیدگی شبکه، کاربردها و سرویس های درخواستی و افزایش روز افزون دیوایس های موجود در شبکه، سرعت و پهنای باند مورد نیاز شبکه را بالاتر برده و موجب طولانی تر شدن مسافت بین اجزا در شبکه های محلی شده است. مدیا کانورتور با امکان استفاده از فیبر نوری و قابلیت یکپارچه سازی تجهیزات جدید با ساختار کابل کشی موجود، در حل این مشکل به شما کمک می کند. مدیا کانورتور موجب یکپارچه سازی فیبر و مس و همچنین یکپارچه سازی انواع مختلف فیبر در شبکه های LAN می گردد. پشتیبانی از طیف وسیعی از پروتکل ها، نرخ ارسال داده و مدیاهای مختلف، شبکه ی با قابلیت اطمینان بالا و مقرون به صرفه را ایجاد خواهد کرد.
افزایش تقاضا در شبکه ها:
شبکه های LAN و WAN در حال همگرا شدن بوده و محدوده ی شبکه رو به گسترش است.
محدودیت بودجه ما را مجبور به حفظ سوئیچ ها و روترهای موجود در شبکه کرده است.
سرویس های جدید شبکه به پهنای باند بیشتری نیاز دارند.
راهکار های ارائه شده توسط مدیا کانورتور:
افزایش مسافت شبکه با امکان تبدیل مس به فیبر و گسترش ارتباطات فیبر نوری
عدم نیاز به صرف هزینه ی اضافی با امکان استفاده از تجهیزات موجود
افزایش ظرفیت فیبر موجود با استفاده از مالتی پلکس تقسیم طول موج(زمانی که از مالتی پلکسر استفاده می شود.)
کاربردهای جدید مدیا کانورتور:
مدیریت راه دور مبدل و پیکربندی سوئیچ های مالتی پورت
تبدیل مالتی پلکس تقسیم طول موج جهت افزایش پهنای باند
امکان پذیری FTTD(فیبر تا دسکتاپ)
مدیا کانورتور می تواند در شبکه های اترنت از تکنولوژی سوئیچ های یکپارچه پشتیبانی کرده و توانایی اجرای سوئیچینگ نرخ ۱۰/۱۰۰ و ۱۰/۱۰۰/۱۰۰۰ را فراهم نماید. علاوه بر این، مدیا کانورتور از قابلیت های پیشرفته Bridge نظیر VLAN سازی، اولویت بندی کیفیت خدمات(QOS)، کنترل دسترسی پورت و کنترل پهنای باند که موجب سهولت قرار گیری دیتا، صدا و تصویر برای کاربر نهایی می شود، پشتیبانی می کند. کانورتور در واقع تمام قابلیت های یک سوئیچ پیشرفته را تنها در یک دیوایس کوچک و ارزان ارائه می نماید.

مدیا کانورتور با امکان استفاده از تجهیزات موجود و برقراری ارتباط بین سوئیچ ها، سرورها، روترها و هاب های موجود در سیستم، هزینه های سرمایه گذاری و تجهیزات (CAPEX) را بهینه می نماید. علاوه بر این با عدم نیاز به ایجاد لینک فیبر جدید با استفاده از تکنولوژی WDM(مالتی پلکس تقسیم طول موج از طریق تبدیل طول موج نیز، هزینه های CAPEX را کاهش می دهد.
مدیا کانورتور با امکان پیکربندی و عیب یابی از راه دور، امکان نظارت و کنترل تجهیزات شبکه که در مکانی دیگر قرار داشته و ادمین شبکه بصورت فیزیکی در آنجا حضور ندارد را فراهم کرده وبا صرف وقت و هزینه ی کمتر، هزینه های عملیاتی شبکه(OPEX) را نیز کاهش می دهد.

مزایای مدیا کانورترها:

مدیا کانورترها هنگامی که میخواهید یک سیستم امنیتی را با بالاترین کیفیت طراحی کنید مزایای بیشماری را در بر دارند.
تجمیع انواع سیگنالها: از آنجاییکه کابل فیبر نوری پهنای باند بالایی دارد، مدیا کانورترها این قابلیت را برای شما دارند که بتوانند چندین سیگنال را همزمان با هم مالتی پلکس کرده و از طریق یک کر فیبر نوری ارسال نمایند.

حذف نویز: استفاده از کابل فیبر نوری و مدیا کانورترها انواع نویزهای الکترومغناطیس و رادیویی موجود در اطراف سیستم شما را به راحتی حذف می کند.
حفاظت در برابر رعد و برق : مدیا کانورترها در برابر اتصال به زمین، ولتاژهای گذرا و رعد و برق که میتواند به هر نوع سیستمی آسیب برساند عایق هستند.

 

دیدگاه‌تان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *