نحوه تبدیل فرمت هارد درایو یا فلش درایو از FAT32 به NTFS

این روش کار است: فایل سیستم FAT32 که بیشتر درایوهای اکسترنال با آن فرمت عرضه می شوند نمی تواند فایل های بزرگتر از چهار گیگابایت (از قبیل فیلم های حجیم و هرچیز واقعا بزرگی مثل ماشین مجازی) را به کار برد. اگر تلاش کنید فایلی بزرگتر از چهار گیگابایت را بر روی درایو اکسترنال کپی کنید با پیغام خطایی همچون آن چه که در کروشه و تصویر زیر مشاهده می کنید، مواجه خواهید شد:

به جای “FileName” نام فایلتان قرار خواهد گرفت که در اینجا نام آن “MyMovie” می باشد.

شایان ذکر است که FAT32 تقریبا با هر سیستم عاملی به خوبی کار می کند اما NTFS معمولا در سیستم عامل لینوکس یا مک OS X فقط خواندنی (read-only) می باشد.

تبدیل مستقیم فایل سیستم

اگر از قبل یک تُن فایل را در درایوتان گردآوری کرده اید و فضای آزادی برای جابه جا نمودن آن ها در اختیار ندارید، می توانید به راحتی فایل سیستم را از FAT32  به   NTFS تبدیل کنید. تنها کافیست command prompt را در مود Administrator باز کنید (با کلیک راست و انتخاب گزینه( Run as Administrator)  و سپس برای مشاهده دستورالعمل دستور تبدیل، عبارتconvert /?” را تایپ کنید.

توضیح: در ویندوز XP نیز تنها کافیست در پنجره Run عبارت Cmd را تایپ کرده و OK کنید، در پنجره command  prompt نیز عبارت convert /?را تایپ کرده و کلید اینتر را بفشارید

در مورد مثال ما، درایو مورد نظرمان درایو G می باشد، بنابراین دستوری را که مورد استفاده قرار می دهیم بدین قرار است:

convert G: /FS:NTFS

ممکن است فرایند تبدیل دقایقی به طول انجامد، بخصوص اگر که درایوتان واقعا بزرگ باشد.

گزینه دوم: فرمت مجدد درایو

اگر بر روی درایوتان یک تُن اطلاعات نگهداری نمی کنید، بهترین کار کپی نمودن تمامی اطلاعاتِ روی درایوتان در جای دیگر و فرمت مجدد درایو و در ادامه کپی مجدد اطلاعات بر روی درایو می باشد. تمام آنچه که می بایست انجام دهید راست کلیک بر روی درایو و انتخاب گزینه فرمت (Format) می باشد


و در ادامه، گزینه NTFS را از لیست باز شو انتخاب نمایید


فرمت را به پایان برسانید و مجددا اطلاعاتتان را بر روی درایو کپی کنید.


 

دیدگاه‌تان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *