چگونه سرورهای دامنه کار می کنند

سرورهای DNS و آدرس های IP

شما فقط متوجه شدید که کار اولیه یک سرور نام دامنه یا سرور DNS برای حل و فصل (ترجمه) نام دامنه به یک آدرس IP است. این به نظر می رسد مانند یک کار ساده است، و این خواهد بود، به جز موارد زیر:

    
میلیاردها آدرس IP در حال حاضر استفاده می شود، و اکثر ماشین ها نیز دارای نام قابل خواندن انسان هستند.
    
سرورهای DNS (به طور کلی) در هر زمان معین، میلیاردها درخواست از طریق اینترنت را پردازش می کنند.
    
میلیون ها نفر در حال افزودن و تغییر نام دامنه و آدرس آی پی هر روز هستند.

سرورهای DNS با مدیریت بسیار زیاد، به کارایی شبکه و پروتکل های اینترنتی پایبند هستند. بخشی از اثربخشی IP این است که هر دستگاه در یک شبکه دارای یک آدرس آی پی منحصر به فرد در هر دو استاندارد IPV4 و IPV6 است که توسط اداره شماره اختصاص داده شده اینترنت (IANA) مدیریت می شود. در اینجا چند راه برای شناسایی یک آدرس IP وجود دارد:

    
یک آدرس آی پی در استاندارد IPV4 دارای چهار عدد با سه عدد از هم جدا شده است، همانند: ۷۰٫۷۴٫۲۵۱٫۴۲
    
یک آدرس آی پی در استاندارد IPV6 دارای هشت رقم هگزادسیمال (پایه ۱۶) است که به وسیله کولون ها جدا شده است، مانند سال ۲۰۰۱: ۰cb8: 85a3: 0000: 0000: 8a2e: 0370: 7334. از آنجا که IPV6 هنوز یک استاندارد بسیار جدید است، بر روی IPV4 رایج تر برای این مقاله تمرکز می کنیم.
    
هر عدد در یک شماره IPV4 به عنوان “اکتیو” نامیده می شود زیرا این یک مبنای ۱۰ عدد از یک عدد پایه ۸ (باینری) ۸ رقمی است که در ترافیک شبکه مسیریابی استفاده می شود. به عنوان مثال، اکتیکه ۴۲ به معنای ۰۰۱۰۱۰۱۰ است. هر عدد در عدد دودویی، حاوی مقدار مشخصی از دو تا ۲ تا ۲۷ است که از راست به چپ خواندن دارند. به این معنی است که در ۰۰۱۰۱۰۱۰ شما هر کدام از ۲۱، ۲۳ و ۲۵ را دارید. بنابراین، برای بدست آوردن معادل پایه ۱۰، فقط ۲۱ + ۲۳ + ۲۵ = ۲ + ۸ + ۳۲ = ۴۲ را اضافه کنید.
    
تنها ۲۵۶ امکان برای ارزش هر octect وجود دارد: اعداد ۰ تا ۲۵۵.
    
بعضی آدرس ها و محدوده ها توسط IANA به عنوان آدرس های IP ذخیره شده تعیین شده است، به این معنی که در IP خاصی کار دارند. به عنوان مثال، آدرس IP 127.0.0.1 برای شناسایی رایانه ای که در حال حاضر از آن استفاده می کنید، رزرو شده است. بنابراین، صحبت کردن با ۱۲۷٫۰٫۰٫۱ فقط با خودتان صحبت می کند [منابع: سیسکو، لمله].

از کجا آدرس IP کامپیوتر شما کجاست؟ اگر ما در مورد رایانه یا رایانه لوحی خود صحبت می کنیم، احتمالا از یک پروتکل پیکربندی میزبان پویا (DHCP) در شبکه شما می آید. کار سرور DHCP این است که مطمئن شوید که رایانه شما دارای آدرس IP و سایر پیکربندی های شبکه ای است که هر بار که آنلاین هستید نیاز دارد. از آنجا که این “پویا” است، آدرس آی پی کامپیوتر شما احتمالا از زمان به زمان تغییر می کند، مانند زمانی که کامپیوتر شما را چند روز تعطیل می کند. به عنوان کاربر، شما احتمالا هرگز متوجه این همه در حال وقوع است. نوار کناری را در این صفحه برای نکات در مورد نحوه پیدا کردن آدرس IP اختصاص داده شده به رایانه یا دستگاه تلفن همراه مشاهده کنید.

سرورهای وب و سایر رایانههایی که نیاز به یک نقطه ثابت از تماس دارند از آدرسهای IP ثابت استفاده میکنند. این به این معنی است که همان آدرس IP همیشه در زمانی که آنلاین است به رابط شبکه آن اختصاص داده می شود. برای اطمینان از اینکه رابط کاربری همیشه یک آدرس IP مشابه را دریافت می کند، IP آدرس را با آدرس دسترسی رسانه (MAC) برای آن اینترفیس شبکه مرتبط می کند. هر رابط شبکه، هر دو سیمی و بی سیم، یک آدرس MAC منحصر به فرد دارد که توسط سازنده جاسازی شده است.

در حال حاضر، نگاهی به سمت دیگر معادله DNS: نام دامنه.اگر ما مجبور بودیم آدرس آی پی همه وب سایت های مورد علاقهمان را به خاطر بسپاریم، احتمالا به آجیل می رسیدیم! انسانها فقط در یادآوری رشتههای اعداد نه چندان خوب هستند. با این حال، ما در حال یادگیری کلمات هستیم، و این همان چیزی است که در آن نام دامنه وارد می شود. شما احتمالا صدها نام دامنه در سر دارید، مانند:

    howstuffworks.com –
نام دامنه مورد علاقه ما
    google.com –
یکی از محبوب ترین نام های دامنه در جهان است
    mit.edu –
نام محبوب EDU
    bbc.co.uk –
یک نام دامنه سه جانبه با استفاده از کد کشور UK

نام دامنه را به عنوان رشته ای از کاراکتر ها با نقطه ها (دوره ها) جدا می کنید. آخرین کلمه در نام دامنه یک دامنه سطح بالا است. این دامنه های سطح بالا توسط IANA در آنچه که پایگاه داده پایگاه Root Zone نامیده می شود، مورد بررسی قرار می گیرد. بیش از ۱۰۰۰ دامنه سطح بالا وجود دارد، و در اینجا برخی از رایج ترین:

    COM –
وب سایت های تجاری، هر چند برای همه باز است
    NET –
وب سایت های شبکه، هر چند برای همه باز است
    ORG –
وب سایت سازمان های غیر انتفاعی، هر چند برای همه باز است
    EDU –
محدود به مدارس و سازمان های آموزشی است
    MIL –
محدود به ارتش ایالات متحده است
    GOV –
محدود به دولت ایالات متحده است
    
ایالات متحده، انگلستان، RU و دیگر دو ردیف کد کشور – هر کدام به یک نام دامنه در کشور مربوطه اختصاص داده می شود

در نام دامنه، هر ترکیب کلمه و نقطه ای که قبل از یک دامنه سطح بالا اضافه می کنید، یک سطح در ساختار دامنه را نشان می دهد. هر سطح به یک سرور یا گروهی از سرورها مربوط می شود که سطح آن دامنه را مدیریت می کند. برای مثال، “howstuffworks” در نام دامنه ما یک دامنه سطح دوم از دامنه سطح COM است. یک سازمان ممکن است یک سلسله مراتب زیر دامنه ها را برای سازماندهی حضور اینترنتی خود، مانند “bbc.co.uk” که دامنه بی بی سی تحت CO است، ایجاد کند، سطح اضافی ایجاد شده توسط مقام نام دامنه مسئول کد کشور U.K.

کلمه کلیدی در نام دامنه، مانند www یا پست، یک نام میزبان است. این نام یک ماشین خاص (با یک آدرس IP خاص) را در یک دامنه مشخص می کند، که معمولا برای یک هدف خاص اختصاص داده می شود. یک دامنه داده می تواند به طور بالقوه حاوی میلیون ها نام میزبان تا زمانی که همه آنها منحصر به آن دامنه است. (بخش http مخفف پروتکل انتقال Hypertext Transfer است و پروتکل است که توسط آن اطلاعات توسط کاربر به وب سایت وی بازدید می کند فرستاده شده است. در حال حاضر شما بیشتر احتمال دارد به دیدن “https” که نشانه ای از اطلاعات بودن است ارسال شده توسط پروتکل امن که در آن اطلاعات رمزگذاری شده است. این به خصوص مهم است اگر شما ارائه شماره کارت اعتباری به یک وب سایت [منبع: EasyNews].)

از آنجایی که تمام اسامی در یک دامنه مشخص باید منحصر به فرد باشند، باید یک راه برای کنترل لیست وجود داشته باشد و اطمینان حاصل کند که تکراری نشود. ثبت دامنه این است که یک مجری است که می تواند نام دامنه را مستقیما در یک یا چند دامنه سطح بالا قرار دهد و آنها را با InterNIC، سرویس ICANN، که منحصر به فرد نام های دامنه را در سراسر اینترنت اجرا می کند، ثبت نام کنند. هر ثبت نام دامنه بخشی از پایگاه داده ثبت دامنه مرکزی معروف به پایگاه داده WHIS است. Network Solutions، Inc. (NSI) یکی از اولین ثبت کننده ها بود و امروزه شرکت هایی مانند GoDaddy.com ثبت نام دامنه را علاوه بر بسیاری از وب سایت ها و خدمات مدیریت دامنه ارائه می دهند. [منبع: InterNIC]

بعدها، زمانی که ما در مورد چگونگی ایجاد نام دامنه نگاه می کنیم، خواهیم دید که بخشی از ثبت نام دامنه، نیاز به شناسایی یک یا چند سرور نام (سرور DNS) دارد که دارای مجوز برای حل و فصل نام میزبان و زیر دامنه ها در آن دامنه . به طور معمول این کار را از طریق یک سرویس میزبانی انجام می دهید که دارای سرورهای DNS خودش است. بعدا، ما در مورد این که چگونه این سرورهای DNS دامنه شما را مدیریت می کنند و چگونه سرویس دهنده های DNS در سراسر اینترنت با هم کار می کنند تا اطمینان حاصل شود که ترافیک به درستی بین آدرس های IP مسیریابی می شود.

 

 

سیستم توزیع شده
بخشی از “www” آدرس دامنه “وب جهان گستر” است و به این معنی است که شما به دنبال چیزی در اینترنت هستید (به عنوان بخشی از اینترنت، مانند پست الکترونیکی). این کمتر اهمیتی است که از آن استفاده شود که شامل این سه حرف در یک آدرس باشد. فن آوری هامر / گتی ایماژ

هر دامنه دارای یک سرور نام دامنه است که درخواستهای خود را پردازش می کند و یک شخص یا گروه IT نگهداری سوابق در پایگاه داده سرور DNS وجود دارد. هیچ پایگاه داده دیگری در این سیاره به عنوان درخواستهای بسیاری به عنوان سرورهای DNS دریافت نمی شود و همه این درخواستها را پردازش می کند و همچنین روزانه داده ها را از میلیون ها نفر پردازش می کند. این یکی از شگفت انگیز ترین بخش های DNS است – آن را به طور کامل در سراسر جهان در میلیون ها ماشین، مدیریت میلیون ها نفر از مردم، و در عین حال مانند یک پایگاه داده یکپارچه رفتار می کند!

از آنجا که مدیریت DNS به نظر می رسد مانند یک کار بزرگ، اکثر مردم تمایل دارند آن را به متخصصان فناوری اطلاعات. با این حال، با کمی یادگیری درباره اینکه چگونه DNS کار می کند و چگونه سرورهای DNS در اینترنت توزیع می شود، می توانید با اطمینان DNS را مدیریت کنید. اولین چیزی که می دانید این است که هدف سرور DNS در شبکه ای است که در آن قرار دارد. یک سرور DNS یکی از موارد زیر را به عنوان وظیفه اصلی خود دارد:

    
نگه داشتن یک پایگاه داده کوچک از نام دامنه و آدرس های IP که اغلب در شبکه خود استفاده می شود، و وضوح نام را برای تمام نام های دیگر به سایر سرورهای DNS در اینترنت منتقل می کند.
    
جفت کردن آدرس های IP با تمام میزبان ها و زیر دامنه هایی که سرور DNS مجاز است.

هنگام وارد کردن یک URL به مرورگر وب خود، سرور DNS خود از منابع خود برای حل و فصل نام به آدرس IP برای وب سرور مناسب استفاده می کند.
© HowStuffWorks.com

سرورهای DNS که اولین وظیفه را انجام می دهند، معمولا توسط ارائه دهنده سرویس اینترنت شما (ISP) مدیریت می شوند. همانطور که قبلا ذکر شد، سرور DNS ISP بخشی از پیکربندی شبکه شما از DHCP می شود، به زودی به عنوان آنلاین شما. این سرورها در مراکز داده خود در اینترنت مستقر هستند و درخواستها را به صورت زیر انجام می دهند:

    
اگر نام دامنه و آدرس IP را در پایگاه داده خود داشته باشد، نام خود را برطرف می کند.
    
اگر نام دامنه و آدرس آی پی در پایگاه داده آن ندارید، با یک سرور DNS دیگر در اینترنت ارتباط برقرار می کند. ممکن است این کار چند بار انجام شود.
    
اگر با یک سرور دیگر DNS تماس بگیرد، نتایج جستجو را برای مدت زمان محدودی ذخیره می کند تا بتواند درخواست های بعدی را به همان نام دامنه حل کند.
    
اگر پس از جستجوی منطقی نام دامنه پیدا نشد، خطایی نشان می دهد که نام نامعتبر است یا وجود ندارد.

دسته دوم سرورهای DNS ذکر شده در بالا به طور معمول با وب، پست و سایر خدمات میزبانی دامنه اینترنتی مرتبط است. اگر چه برخی از گجت های سخت افزاری IT سرورهای DNS خودش را راه اندازی کرده و مدیریت می کنند، سرویس های میزبانی باعث شده است که مدیریت DNS برای مخاطبان فنی کمتری ایجاد کند. سرور DNS که یک دامنه خاص را مدیریت می کند، شروع مجوز (SOA) برای آن دامنه است. با گذشت زمان، نتایج جستجوی میزبان ها در SOA به سرورهای DNS دیگر منتقل می شود، که به نوبه خود به سایر سرورهای DNS و دیگر قسمت های اینترنت نفوذ می کند.

این انتشار یک نتیجه از هر سرور DNS است که نتیجه جستجو را برای مدت زمان محدود ذخیره می کند، که به عنوان Time To Live (TTL) شناخته می شود و از چند دقیقه تا چند روز متغیر است. افرادی که مدیریت سرور DNS می توانند TTL خود را پیکربندی کنند، بنابراین مقادیر TTL در اینترنت متفاوت خواهد بود. بنابراین، هر بار که شما “www.howstuffworks.com” را نگاه میکنید، ممکن است که سرور DNS برای ISP نتایج جستجوی خود را “۷۰٫۴۲٫۲۵۱٫۴۲” در حافظه خود پیدا کند، اگر شما یا شخص دیگری از آن سرور به دنبال آن هستید در TTL سرور.

این وب عالی از سرورهای DNS شامل سرورهای نام ریشه است که در بالای سلسله مراتب دامنه برای دامنه سطح بالا داده می شوند. صدها سرور سرور ریشه برای انتخاب هر دامنه سطح بالا وجود دارد. اگرچه جستجوهای DNS لازم نیست که در یک سرور نام root ایجاد شوند، آنها می توانند با یک سرور root root به عنوان آخرین راه حل برای کمک به پیگیری SOA برای یک دامنه تماس بگیرند.

اکنون که می دانید که چگونه سرورهای DNS برای بهبود فرایند وضوح نامحدود به یکدیگر متصل می شوند، اجازه دهید به نحوه پیکربندی یک سرور DNS به عنوان مجوز دامنه شما نگاه کنیم.

 

ایجاد نام دامنه جدید
داشتن یک نام دامنه به یاد ماندنی مهم است اگر شما یک وب سایت خرید هستید.
وقتی میخواهید یک نام دامنه جدید ایجاد کنید، باید موارد زیر را انجام دهید:

    
با استفاده از پایگاه داده Whois برای پیدا کردن یک نام دامنه منحصر به فرد که هنوز ثبت نشده است. چندین سایت وجود دارد که جستجوی پایگاه داده رایگان Whois را ارائه می دهند، مانند Network Solutions. اگر جستجوی خالی باشد، می دانید که نام دامنه در دسترس است.
    
نام دامنه را با ثبت کننده ثبت کنید. تعداد زیادی از ثبت کننده ها برای انتخاب وجود دارد و برخی از آنها برای ثبت نام COM، NET و ORG نسخه های یک دامنه به طور همزمان برای ثبت نام برای دو یا چند سال یا برای میزبانی دامنه با همان شرکت پیشنهاد می کنند. .
    
اگر میزبانی دامنه را در شرکت دیگری از ثبت کننده خود دارید، ثبت کننده را پیکربندی کنید تا نام دامنه خود را به نام میزبان صحیح یا آدرس IP برای شرکت میزبانی خود بنویسید (به اطلاعات زیر در مورد پرونده A مراجعه کنید) [منبع: ویلسون و راندال] .

با استفاده از سرورهای DNS از شرکت ثبت کننده یا شرکت میزبانی شما به این معنی است که دامنه پارک شده دارید. این بدان معنی است که شخص دیگری دارای سخت افزار کامپیوتر برای سرورهای DNS است، و دامنه شما فقط بخشی از پیکربندی DNS بزرگتر آن شرکت است. متناوبا، اگر شما در مورد میزبانی DNS خودتان علاقه مند هستید، می توانید سرور خودتان را به عنوان یک ماشین فیزیکی یا مجازی تنظیم کنید. هر کدام از تنظیمات DNS شما تصمیم می گیرید، سرور DNS (یا گروهی از سرورها) به عنوان SOA برای دامنه شما تبدیل می شود، همانطور که قبلا توضیح داده شد [منبع: BlueHost].

SOA
شما در جای دیگری یا در سیستم خود شما می توانید تنظیمات DNS خود را گسترش دهید و تغییر دهید تا دامنه های زیر را اضافه کنید، ایمیل های خود را هدایت کنید و خدمات دیگر را کنترل کنید. این اطلاعات در فایل منطقه ای در سرور DNS نگهداری می شود. اگر شما سرور خود را اجرا می کنید، احتمالا باید به صورت دستی فایل منطقه را در یک ویرایشگر متن ویرایش کنید. بسیاری از ثبت کننده ها امروزه یک رابط وب دارند که می توانید آن را برای مدیریت DNS برای دامنه خود استفاده کنید. هر پیکربندی جدیدی که شما اضافه می کنید، یک رکورد نامیده می شود و موارد زیر رایج ترین نوع پرونده هایی است که می توانید برای سرور DNS خود پیکربندی کنید. منبع: GoDaddy.com.

    
میزبان (A) – این نقشه پایه ای از آدرس IP به نام میزبان، جزء ضروری برای هر نام دامنه است.
    
نام کاننیکال (CNAME) – این یک نام مستعار برای دامنه شما است. هر کسی که به این نام مستعار دسترسی پیدا کند، به طور خودکار به سرور نشان داده شده در رکورد A هدایت می شود.
    Mail Exchanger (MX) –
این ترافیک ایمیل را به یک سرور خاص منتقل می کند. این می تواند یک نام میزبان دیگری یا یک آدرس IP را نشان دهد. به عنوان مثال، افرادی که از گوگل برای پست الکترونیک برای دامنه خود استفاده می کنند، یک رکورد MX ایجاد می کنند که به ghs.google.com اشاره می کند.
    
نام سرور (NS) – این شامل اطلاعات سرور نام برای منطقه است. اگر شما این را پیکربندی کنید، سرور شما اجازه می دهد سایر سرورهای DNS را بدانند که شما مالکیت نهایی (SOA) برای دامنه شما است، زمانی که اطلاعات جستجو در دامنه خود را از دیگر سرویس دهنده های DNS در سراسر جهان ذخیره می کنید.
    Start of Authority (SOA) –
این یک رکورد بزرگ در ابتدای هر فایل منطقه با سرور اصلی برای منطقه و برخی دیگر اطلاعات است. اگر شرکت ثبت کننده یا میزبان شما سرور DNS شما را اجرا کند، نیازی به مدیریت آن نیست. اگر شما DNS خود را مدیریت می کنید، می توانید از راهنمایی هایی برای انجام این کار با استفاده از این مقاله در ساخت یک پرونده SOA DNS استفاده کنید.

مثال زیر این است که یک فایل منطقه ممکن است برای کسانی که در حال ویرایش آن به طور مستقیم در یک ویرایشگر متن هستند شبیه باشد. توجه داشته باشید که ستون مرکز (عنصر دوم در هر خط) شامل یک نوع رکورد از موارد ذکر شده در بالا می باشد. وقتی “@” را در ستون سمت چپ مشاهده میکنید، به این معنی است که این رکورد در همه مواردی غیر از این مشخص شده است:

@ NS auth-ns1.howstuffworks.com

@ NS auth-ns2.howstuffworks.com

@ MX 10
پست

پست الکترونیکی ۲۰۹٫۱۷۰٫۱۳۷٫۴۲

vip1 A 216.183.103.150

www CNAME vip1

احتمالا کاربران معمولی بیشترین استفاده را از سوابق MX و CNAME دریافت خواهند کرد. رکوردهای MX به شما اجازه می دهد تا خدمات پست الکترونیکی خود را در جایی غیر از شرکت میزبانی خود مشخص کنید، اگر تصمیم به استفاده از چیزی مانند Google Apps برای دامنه خود دارید. رکوردهای CNAME به شما اجازه می دهد تا نام های میزبان خود را به مکان های مختلف دیگری مشخص کنید. این می تواند شامل تنظیم google.example.com برای هدایت به google.com، یا راه اندازی یک سرور اختصاصی بازی با آدرس آی پی خود و نشان دادن آن به چیزی مانند gameserver.example.com.

 

DNS به طور مداوم در حال تکامل است

حالا شما بیشتر درباره سرورهای نام دامنه می دانید، چگونه DNS نام دامنه را به آدرس های IP، و چگونه نام دامنه خود را انتخاب کرده و آن را پیکربندی کنید تا در سیستم توزیع شده سرور DNS در سراسر جهان کار کند. علاوه بر این، شما در منطقه با فایل های منطقه ای هستید و برای موفقیت با سرورهای نام دامنه ثبت نام می کنید.

شما باید درک کنید که DNS یک مفهوم استاتیک نیست. در اواخر سال ۲۰۱۸ ICANN در نهایت ویژگی های امنیتی جدیدی را برای DNS عرضه کرد. به طور خلاصه، این تغییرات بر روی کلید های رمزنگاری استفاده شده در پروتکل DNSSEC نامیده می شود که توسط تکنسین ها به عنوان کلیدی امضای کلیدی کلید ریشه (KSK) شناخته می شود. ICANN می گوید بهبود های امنیتی ضروری است، به دلیل اینکه شبکه ها به سرعت در حال تغییر و گسترش هستند، بخشی به دلیل اینترنت اشیاء، که میلیون ها دستگاه جدید اتصال را به اینترنت می آورد [منبع: Cooney].

این اقدامات ایمنی فوق العاده مهم است، زیرا هکرها مجرم اغلب سعی می کنند به سیستم DNS ضربه بزنند تا اطلاعات شخصی را سرقت کنند یا به راحتی تخریب کنند، مثلا در حملات مانند ربودن DNS. به این معنی است که کاربران کامپیوترهای دفاعی و متخصصان فناوری اطلاعات به طور یکسان باید بر روی اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از حملات مسمومیت با DNS و حملات انکار سرویس، از جمله [منابع: Greenberg، SecurityTrails] به روز شوند.

اما با وضعیت DNS یک تصویر حتی بزرگتر به خطر می افتد. این اغلب ممکن است برای شرکت های فن آوری و شرکت های قدرتمند (یا رژیم های سیاسی دشوار) برای ردیابی ترافیک DNS ترافیکی باشد. در دست اشتباهات، این نوع از داده ها می تواند برای همه انواع سرمایه گذاری های نامناسبی بدون نظارت نظارتی مورد استفاده قرار گیرد. در سال ۲۰۱۸، نیروی کاری مهندسی اینترنت DNS-over-HTTPS را به عنوان یک استاندارد پذیرفته است – اساسا یک مفهوم رمزنگاری به معنای ارائه حریم خصوصی بهتر برای هر کسی است که از اینترنت استفاده می کند، بدون توجه به اهداف خود، و آن را بسیار سخت تر برای manipulative یا evil – امپراتوری های دیجیتال که به دنبال شما در اطراف آنلاین هستند [منابع: Chirgwin، Morgenroth].

با این همه، مانند همه چیز در اینترنت، پارامتر DNS-over-HTTPS جدید چیزی جز مسائل حل نشده نیست و به انواع مختلف تنظیمات و تغییرات بالقوه بستگی دارد. به عبارت دیگر، مانند اینترنت خود، دفترچه تلفن DNS به سرعت در حال افزایش است – و این امر به طور فزاینده ای مهم است که حفظ و محافظت از این منابع برای حفظ شبکه های ما مانند آنها کار می کنند.


 

دیدگاه‌تان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *