رم های ddr2 و ddr3 چه تفاوت هایی دارند؟


تغییر عمده
در سال ۲۰۰۸ اینتل پردازنده های  i7 خود را عرضه کرد. اینپردازنده ها با مادربوردهایی که به چیپست  X58 مجهز بودند، سازگار بود. همزمان با ورود این مادربوردها نوع جدیدی از حافظه ها معرفی شد که  DDR3 نامیده شدند.
در دو سال گذشته تمام صنایع تولید سخت افزار به  DDR3 روی آوردند ودر حال حاضر همه پروسسورهای اینتل و حتی پردازنده هایی که اخیراً توسط AMD  تولیدشده اند با مادربوردهایی که با DDR3  سازگار هستند، تطبیق داده شده اند.
لازم است بدانید که نام  DDR از حروف اول عبارت Double Data Rate  گرفته شده. این نام از زمانی که رم های DDR از اواخر قرن گذشته وارد بازار شدند،رایج شد. Double Data Rate RAM به معنی جابجایی دو مقدار دیتا در یک واحد زمانییکتا است که در حالت تئوری سرعتی دو برابر SDRAM ها داشتند.
پس از  DDRها، تکنولوژی های  DDR2 و  DDR3 به صورت مشترک، با هدف افزایش کانال های انتقال دیتا در یک واحد زمانی و در نهایت افزایش سرعت، پایه گذاری شدند. رم های  DDR2 با توانایی انتقال ۴ مقدار دیتا و رم های  DDR3 با افزایش آن به ۸مقدار دیتا در یک واحد زمانی، به این اهداف خود رسیدند. بدین ترتیب اگر هر واحدزمانی را ۱۰۰ مگاهرتز حساب کنیم، این مقدار در رم های  DDR تا ۱۶۰۰ مگابایت بر ثانیهو در رم های  DDR2 و DDR3  به ترتیب تا ۳۲۰۰ و ۶۴۰۰ مگابایت بر ثانیه افزایش می یابد. و بدیهی است که هر چه حجم قابل جابجایی در هر ثانیه بیشتر باشد، بهینه تر است.
قابلیت ها و سازگاری
درست است که پهنای باند بالا، قابلیت موثری برای رم به حساب میآید، اما در حقیقت ۹۹ درصد برنامه ها توانایی استفاده کامل از پهنای باند بالا راندارند. این قابلیت به نوع کاربری کامپیوتر وابسته است. یک کامپیوتر سرور و یا یک کامپیوتر رومیزی معمولی به یک میزان از پهنای باند بالای رم شان استفاده نمیکنند.
برای اینکه بدانید حافظه رم شما چه مقدار ازپهنای باندش استفاده می کند می توانید از Benchmark Softwareهایی که به منظور تست حافظه و توانایی کامپیوترطراحی شده اند استفاده کنید.
رم های  DDR3 با  DDR2 سازگاری ندارند و برای اینکه کامپیوتر خود را با جایگزین کردن رم های جدید ارتقا دهید، ابتدا باید مادربورد خود را عوض کنید. همچنین اگر در حال حاضر کامپیوتری دارید که از رم های  DDR2 در آن استفاده می کنید، در صورتی که بخواهید پردازنده و مادربوردش را هم عوض کنید، به احتمال زیاد لازم است با رم های DDR2 خود هم خداحافظی کرده و آنها را با رم های DDR3  جایگزین نمایید.
البته تعداد کمی از مادربوردها از این قاعده مستثنا هستند و بهاسلات مربوط به هر دوی این مدل های رم، مجهز شده اند. البته این مادربوردها با چیپست های قدیمی مجهز شده اند.
به هر حال اینتل و  AMD در نسل های آینده محصولات خود،  DDR3 را مدنظر قرار داده اند و در صورتی که قصد تعویض پردازنده را دارید، باید علاوه برمادربورد، به فکر خرید رم های جدید هم باشید.
از دیگر خصوصیات مهم رم،  Clock Speed است. این خصوصیت در رم هانشان می دهد، انتقال اطلاعات از یک گذرگاه، با چه سرعتی در یک بازه زمانی انجام میشود. این مقدار نشان دهنده قدرت رم و پهنای باندی است که می تواند از آن بهره ببرد. واضح است که هر چه میزان Clock Speed بیشتر باشد، بهتر است. البته افزایش این مقداربر سرعت کارهای روتین و معمولی تاثیر چندانی نخواهد داشت، اما بر سرعت اجرای بازیهاو برخی نرم افزارها که نیاز به سرعت در دسترسی به اطلاعات حافظه دارند، بسیار تاثیرگذار است.
در صورتی که قصد خرید مادربورد جدید دارید، توجه به یک نکته بسیار توصیه می شود. برخی مادربورد ها تنها با رم هایی سازگار هستند که Clock Speed آنها روی مقدار خاصی محدود شده باشد. لذا بهتر است قبل از خرید یک مادربورد بامراجعه به سایت آن، از این مورد آگاه شوید. البته بسیاری از مادربوردها چنین محدودیتی ندارند، اما بررسی قبل از خرید، بهتر از خرید، بدون آگاهی قبلیاست.
در نهایت باید به این نکته اشاره کرد که رم های  DDR2 به زودی همانند رم های DDR و  SDRAM از رده خارج می شوند، اماتکنولوژی جدید در تولید رم ها و افزایش حجم و سرعتی که در رم های DDR3 شاهد خواهیم بود، بازار را پر می کند. فراموش نکنید قبل از خرید مادربورد جدید، نوع رم قابل نصب روی آن را بررسی کنید.

 

دیدگاه‌تان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *