VFL یا قلم فیبر نوری چیست؟

مانند OTDR. به این دلیل که OTDR هنگام عملیات تست دارای Dead Zone می باشد، یک دستگاه تست ساده و مفید که در ناحیه ‏ OTDR ،Dead Zone‏ کار می کند می توان به عنوان وسیله جانبی استفاده نمود. آن را به عنوان قلم نوری یا VFL می شناسند که همچنین می تواند به تنهایی برای پیدا کردن خطاها در کابل فیبر نوری برای صرفه جویی در زمان در برخی شرایط استفاده شود.

VFL یا قلم نوری چیست؟
VFL
در حال حاضر یکی از دستگاه های تست فیبر نوری برای ردیابی فیبرهای نوری، بررسی پیوستگی فیبر و پیدا کردن خطاها مانند شکستگی، جوش فیوژن بد، پیچهای تند در کابل فیبر نوری، مورد استفاده قرار می گیرد.محبوب ترین قلم های نوری مانند شکل زیر به شکل مداد یا فرم دستی می باشند

قلم نوری چگونه کار می کند؟
نور برای انتقال سیگنال بر روی فیبر نوری معمولا از طول موج ۱۳۰۰-۱۶۵۰ نانومتر استفاده میکند که برای چشم غیر مسلح مرئی است. بر خلاف OTDR که در آن از زمان پرتو و دامنه پالس منعکس شده در کابل فیبر نوری برای شناسایی و اندازه گیری خطاها در کابل فیبر نوری استفاده می کند، قلم نوری از نور مرئی در طول موج ۳۶۰ تا ۶۷۰ نانومتر برای شناسایی مستقیم محل خطا در کابل فیبر نوری استفاده می کند. نور مرئی در هسته مرکزی فیبر منتقل می شود تا جایی که خطا اتفاق بیفتد و از آن بیرون بزند. نور خارج شده در محل خطا از روکش فیبر یا کابل با تابش نور مناسب دیده می شود. این گونه قلم نوری محل وقوع خطا را نشان می دهد.
تابش نور قلم نوری هم به صورت پیوسته و هم به صورت پالسی می باشد. تابش منبع نور در قلم نوری معملا در رنج ۱ یا ۲ کیلوهرتز می باشد که توسط بازار تأمین می شود. توان خروجی معمولا ۱ میلی وات یا کمتر است و فاصله ی عملکرد آن ۲ تا ۵ کیلومتر است

چگونه می توان از قلم نوری استفاده کرد؟
استفاده از قلم نوری بسیار آسان می باشد. روش استفاده از قلم نوری به شیوه زیر می باشد:
قدم اول: کاور پلاستیکی کانکتور از دو انتهای کابل فیبر نوری برای تست بردارید.
قدم دوم: قلم نوری به یکی از دو سر انتهایی کابل متصل کنید. دکمه تستر قلم نوری را بزنید و نوری که از سر دیگر آن بیرون می آید را مشاهده کنید. این امر به صورت ساده پیوستگی لینک نوری را نشان می دهد.
قدم سوم: این کار را با فیبرهای مختلف امتحان تکرار کنید. نور نشتی از جوش های نامناسب را چک کنید. این امر شیوه ساده بصری برای یافتن خطا برای اتصالات و جوش های نامناسب را نشان می دهد.
قدم چهارم: تمام تجهیزات را از هم جدا کنید و کاور پلاستیکی کانکتورها را بگذارید و حالت آن را به شیوه قبل برگردانید.

ه نکات زیر در هنگام استفاده از قلم نوری توجه کنید
۱-هیچ گاه مستقیما به نور خروجی قلم نوری نگاه نکنید.
۲-هنگامی که از قلم نوری استفاده نمی کنید کاور آن را برای جلوگیری از نشستن گرد و خاک بگذارید.
۳-استفاده از قلم نوری برای کابل های با رنگ تیره و آرموردار توصیه نمی شود.
با استفاده از اصول فنی ساده اما مفید، قلم نوری در برخی موارد به صورت جداگانه می تواند یک راه حل اقتصادی و به صرفه در زمان برای یافتن خطا در کابل های فیبر نوری را فراهم کند. در حالی که کار به عنوان لوازم جانبی OTDR، VFL همراه با OTDR، می تواند بهترین راه حل برای یافتن خطاهای فیبر برای تکنسین فیبر نوری را فراهم کند.

دیدگاه‌تان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *